| peachglow a întrebat:

Ma mut la curte si vreau sa imi iau un golden retriver sau un labrador retriver.Vreau sa il iau sa fie sanatos nu imi pasa cat dau. Stiti o canisa sau o persoana care vinde si sunt sanatosi?
Ma gandeam sa iau de la o canisa ca am mai avut un catel si l am luat fara pedigree, bolnav.Tnx:*

Răspuns Câştigător
| Nayuky a răspuns:

M-am documentat si pentru mine ni mi-am scris pe foi:
1)Origen sau Hill's este cea mai buna hrana.De preferat origen.Nu-i da pedigree este nesanatoasa pentru el cu toate ca nu asta spun ei la televizor.
2)cand e mic sa ia samponpentru pui.dar pana la 3 luni sa nu il speli cu sampon. Exista la pet shop un spary cu care sa il cureti in intregime si e facut special pentru pui parca.
3)Ar fi bine sa aiba o zgarda de piele ca sa nu il jeneze.
4)Fara plimbari pana la varsta 2-3/4-5 luni..pana nu are toate vaccinurile facute..intreaba veterinarul cand ai voie sa il pui pe jos afara, si sa il plimbi.
5)Nu are voie carne de porc, si ciocolata, parca nici cartofi, pentru alte chesti cere nu are voie sa le manance intreaba veterinarul si in legatura cu cartofii sa il intrebi.
Sa nu iei de pe urmatoarele canise si siteuri:
Canisa Kris
Canisa Mitoi
Firma Happy Pets
Canisa Fontana
Canisa Cutu-Cutu
www.happypet.ro aste e de la Mihaela Rolea
Canisa Caini de Rasa
Canisa Dog Kennel
Canisa Radavit
www.caini-ham.com
Canisa Royal
Canisa Fulger
Canisa Athos-land
Canisa Premimum
Canisa Hidalogs Spirit
Canisa Royal-pet
Canisa Faraon
Canisa Ham-Ham
Canisa Primopet
si astea sunt doar despre care am citit ca nu sunt bune pe un singur site
Ce trebuie sa stii acnd iti iei un caine[Asta am gasit-o pe acelasi site a spus o fata chestia asta]
1)Nu cumpara un caine fara sa primesti siguranta ca este ceea ce crezi.i-al pe cel care vrea sa iti vanda la veterinar s primesti confirmarea a e bichon, ca e sanatos, ca vaccinurile sunt valabile si ca are varsta pe care vanzatorul ti-o supune.
2)Pedigreeul costa 55 de lei nu mai mult. Uite aici poti verifica..eunu am intrat dar apus fata aia siteul:
http://www.ach.ro/tarife.html
3)Sa iei catei cu varsta intre 8 si 12 sapta mani.cel putin 8 saptamani trebuie sa aiba.
4)Vaccinurile trebuie sa aiba:serie, numar si stampila.
5)Ar fi indicat sa vezi parintii puiului, conditile in care a crescut, mediul, hrana, atitudinesi stare de spirit.
Puii trebuie sa fie din Romania, verifica acest lucru si cere informatii pana ii zapacesti.
6)Sa compari poza cu puiul primit.
7)Verifica online comentarii, forumuri, pentru fiecare canisa/persoana fizica/site de la care vrei sa iti iei un caine. Observa data postarii si nummarul de anunturi.
8)Nu cumpara de la anunturi de genul:
,, pui intre 8-12, 7-9, 8-10 saptamani"
,, cu si fara pedigree",, medic veterinar vinde",, cu pedigree tip A".
Acestea sunt anunturi de la firme care aduc pui din alta tara la comanda[bolnavi, amestec de rase]
DACA AI CEL MAI MIC DUBIU NU CUMPARA!
Bafta^.^Sper sa gasesti catelusul potrivit pentrutine^.^

| peachglow explică (pentru Nayuky):

Sunt de acord cu ce ai zis dar atunci poti te rog mult sa imi spui o canisa sau o persoana care e serioasa in legatura cu vinderea puilor? ca toata lumea imi spune nu lua de la aia aia si aia dar nimeni nu imi spune de unde sa iau... daca cunosti p cineva care si a luat si e sanatos zi mi si mie:*big grin

| Nayuky a răspuns (pentru peachglow):

Pai de unde esti? Ai putea merge in piata de animale sau sa cauti pe un publi24 anunturi cu cei care vand de la tine din judet si s ii rogi sa iti arate unde si cum ii cresc si sa le ceri informatile pe care doresti sa le afli.Sa mergi la veterinar sa verifici carnetul de sanatate sa fie in regula.

4 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Adoptiicaini.ro

| Julliette1 a răspuns:

Cred ca cel mai bine e sa-l iei de la un Pet Shop...sigur sunt sanatosi de acolo. bafta si sa ai grija de el.