| Robert_George_2001 a întrebat:

Maine e ziua cea mare! In fine, va zic despre ce e vorba.O sa am o pisicuta! Inca nu m-am gandit la un nume.Imi puteti da voi idei? PS:3 de femela si 3 de mascul.Am o intrebare; Ce fel de hrana sa-i dau? De la Whiskas sau? Ce nisip recomandati? Cu parfum sau fara? Deci cam atat... Daca stiti voi si alte lucruri/sfaturi le puteti scrie!

Enjoy!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ce ai prefera sa mananci?
* ingredientele sunt trecute in ordinea descrescatoare a cantitatii, deci primul ingredient este in cantitatea cea mai mare.

1. Ingrediente:

Carne de pui dezosata, carne de peste, orez, porumb galben macinat, gluten din faina de porumb, drojdie de bere uscata, ficat de pasare, seminte de in macinate, grasime de pasare (conservata cu mix de tocoferoli si ulei de rozmarin), ulei de peste, pulpa de sfecla, inulina, fosfat dicalcic, clorura de colina, metionina Dl, acid fosforic, clorura de potasiu, extract de yucca, hexametafosfat de sodiu, premix de vitamine, premix de minerale.

Aditivi nutritionali: Vitamina A acetat 25000 IU/Kg, Vitamina B12 supliment 300 mcg, Acid ascorbic 200 mg/Kg, Vitamina D3 Colecalciferol 2500 IU/Kg, Vitamina E 600 IU/Kg, Selenit de sodiu 0.45 mg/Kg, Acid folic 10 mg/Kg, D-pantotenat de calciu 43 mg/Kg, Sulfat de cupru 30 mg/Kg, Clorura de colina 3000 mg/kg, DL-metionina 5700 mg/Kg, Sulfat de feroase 180 mg/Kg, Iodat de calciu 2.0 mg/Kg, Sulfat de magneziu 0.9 g/Kg, Sulfat de mangan 45 mg/Kg, Tiamina mononitrat 35 mg/Kg, Riboflavin supliment 35 mg/Kg, Clorhidrat de piridoxina 22 mg/Kg, Biotina 0.8 mg/Kg, Menadione de sodiu bisulfit complexe 1.7 mg.Kg, Niacina supliment 110mg/Kg, Sulfat de zinc 210 mg/Kg, Taurina 1800 mg/Kg.

2. Ingrediente:
cereale, carne și subproduse de origine animală ( mai o gheara de pui, mai o pielicica... chestii d-astea " iammy " :)) ), subproduse vegetale, uleiuri și grăsimi, extract de produse vegetale, minerale, pește și subproduse din pește (incl. 4% ton în bucățile maro deschis). legume, (4% morcovi în bucățile portocalii, 4% mazăre în bucățile verzi).

Aditivi:
vitamina A (4.130 IE/kg), vitamina D3 (455 IE/kg), vitamina E (88 mg/kg), sulfat de cupru pentahidrat (6.4 mg/kg), sulfat de mangan-II monohidrat (51.6 mg/kg), iodat de potasiu (0.53 mg/kg), selenit de sodiu (0, 27 mg/kg), taurină (1.580 mg/kg), sulfat de zinc monohidrat (138 mg/kg).

Prima mancare : http://ehrana.ro/equilibrio-pisici/886-equilibrio-cat-adult-7kg.html
A 2-a mancare : http://www.zooplus.ro/shop/pisici/hrana_uscata_pisici/whiskas/adult/243435

Equilibrio e un pic mai scumpa, nu cu mult ( eu dau 16-17 lei pe un kg ), DAR contine carne si nu o cantitate enorma de cereale care sunt acolo degeaba. Pisicile nu au nevoie de cereale, sunt incluse in mancare pentru ca produsul finit sa fie mai ieftin, dar cum ele nu asigura satietate pisica o sa consume o cantitate mai mare de mancare ca sa se sature.

Nu recomand Whiskas sau alte porcarii din supermarket. Purina one are o cantitate mai mare de carne, dar de ce sa dau cam aceiasi bani pe o calitate mai slaba?

Mancarea Equilibrio o gasesti doar in cabinetele veterinare si magazinele pentru animale, nu se gaseste in supermarket. Daca vrei ca viata pisicii sa fie calitativa hraneste-o ca si cum ai hrani alt membru al familiei, responsabil.

Nu ii da mancare umeda, contine tot felul de porcarii ca si in cazul conservelor pentru oameni la un pret mic, iar mancarurile precum Applaws sunt destul de scumpe. Ii poti fierbe tu piept de pui si sa ii mai dai ocazional.

NU II DA NICIODATA : carne cruda, oase, prajeli, dulciuri, snacksuri, mancare gatita pentru oameni etc.
La noi este o regula, valabila si pentru musafiri, cine ii da mancare de oameni pisicii e invitat sa manance mancare pentru pisici. :))

Eu cumpar nisip " Nisipur cu lavanda ", exista si varianta simpla pe care n-am cumparat-o pana acum. Am incercat si alte firme dar asta mi se pare cel mai ok (calitate/pret ), granulele sunt suficient de mici si se formeaza bulgarasi. E mai ok pentru pisica sa folosesti nisip fara arome, nasul ei este destul de sensibil. Cumpara-i o litiera mare de la inceput pentru ca o sa se dezvolte in scurt timp.
http://www.petshopmag.ro/nisipur-lavanda-5kg.html
https://www.petshopsalon.ro/......-5-kg.html

Cu o saptamana inainte de castrare( pentru ca trebuie sa o castrezi dupa implinirea varstei de 8 luni, pastilele pentru calduri provoaca tot felul de boli ex : diabet si nu sunt sanatoase pentru psici. Ii faci un bine si ei si tie, pisicile in calduri se consuma foarte mult daca nu se imperecheaza ) cumpara un nisip silicat ca sa nu ajunga praf pe operatie. Daca vrei sa o rasfeti poti sa folosesti tot timpul nisipul asta, poti sa citesti un review despre o marca de nisip silicat aici :
http://www.femeia-deasupra.org/......et-expert/

Daca stai la bloc nu lasa niciodata pisica cu geamul deschis ( chiar daca ai plasa ) nesupravegheata pentru ca se pot intampla tot felul de accidente, nu o lasa pe pervazul exterior. Nu trebuie sa ii faci baie pentru doar daca s-a murdarit. Pisicile racesc destul de usor asa ca nu o tine in curent, este ca un copil mic, iar daca raceste mergi cu ea de urgenta la veterinar pentru ca simptomele o sa se inrautateasca - nu te gandi ca o sa se vindece de la sine pentru ca nu este asa. Daca este apatica mai multe zile mergi cu ea la veterinar. Pune-i apa la discretie, si schimb-o cat mai des. Apa nu trebuie sa fie rece. Cumpara-i un sisal stabil in care sa-si ascuta ghearele si nu ii incuraja obiceiurile negative. Cand face ceva ce nu iti doresti spune-i " Nu ai voie! ", in timp va asocia acest cuvant cu actiuni pe care nu are voie sa le faca. Toti membrii familiei trebuie sa-i spuna asa, nu trebuie sa tipi - este suficient sa ai un ton ferm ca sa-si dea seama ca a facut ceva gresit. Dupa ce a facut ceva gresit si o certi nu te duce la ea sa o mangai, las-o 5 minute ca sa inteleaga ce a facut nu este bine.

Nume motani : Whiskey, Epic, Bacon, Spike, Aky, Rufus, Rumbu, Sniper, Zuko, Suki, Miki, Tommy, Rin, Angel/o, Riko si Jiti
Nume pisica : Emmy, Inno, Zoey, Suzi, Katy, Katherine

| LexiEla a răspuns:

F: Lola, (un personaj fictiv care.ti place tie), (o mancare/bautura care.ti place) [pe pisoiul meu il cheama Whisky

| RoseBlack01 a răspuns:

Pe pisicuta mea o chema Miți laughing)

| PanaitAnaSofia a răspuns:

Nume pentru 3 femele:Betty, Ţuţi, Pisi.Cate 3 nume de mascul:Baghera, Baloo, Cameo.Ca hrana, recomand royal canin, suna a nume de hrana de caini, dar e si pentru pisici.La nisip nu stiu, de obicei cele mai scumpe sunt cele mai de calitate.Si da, cu parfum, ca sa nu-ti puta in casa.Te rog, ofera-mi funda.

| DeniApple0 a răspuns:

La nume nu ma pricep, dar Whiskas-ul mi se pare bun, gasesti si de la Kite Kat sunt bune.Trebuie sa-i cumperi hrana speciala pentru pisicute mici (pana un an). Recomand sa iei nisip normal, cel parfumat e mai scump si e acelasi efect cu cel simplu.