| TequilaAdam a întrebat:

Hey TPU!
Vreau sa imi iau un pestisor si mama a zis ca se mai gandeste.A spus ca este de acord numai daca stiu cateva lucruri despre pesti.
1.De cate ori pe zi trebuie sa il hranesc?
2.O data la cat timp sa ii schimb apa?

Răspuns Câştigător
| ligiligi a răspuns:

Buna!
Trebuie hranit odata pe zi ca daca il hranesti de mai multe ori nu va manca toata mancarea si numa se va dizolva in acvariu. Daca pestele va fi mai mare hraneste-l de 2 ori pe zi.
Apa pestelui se schimba cand se murdareste ca doar nu o s-o schimb la 2 zile mai ales daca e un singur peste.Cand vezi ca apa e murdara si se depune ceva verde pe peretele acvariului schimbi apa dar vezi ca e greu.Scoicile trebuie curatate cu ceva perie ca se depun mizerii pe ele.
O sa ai mai mult de lucru daca iti cumperi un peste care creste mare. Poti sa iti iei un peste cu ochii bulbucati(umflati) pe culoarea neagra sau portocalie.Succes!

4 răspunsuri:
| sebyu a răspuns:

Hraneste-l cam de 2 ori pe zi(depinde de marimea peselui)si schimba-i apa cam 4 zile(depinde cat de des se murdareste)
Daca iti iei unul singur iti recomand un carasel(daca vrei un pese care sa creasca mare)sau o betta(ii trebuie un adapost in care sa se ascunda, are cam 4-5 cm si e foarte dragalas)
Sper ca te-am ajutat

| Alecs2014 a răspuns:

Hei, eu am avut doi pestisori. Pai, il hranesti o data pe zi din mancarea pe care i-o cumperi, iar apa o schimba la 2-3 zile! Funda?

| K0sti a răspuns:

Daca voi credeti ca asa se creste un peste, va inselati. Daca-i schimbati apa la 3-4 zile...va puteti lua adio de la ei. Mai documentati-va inainte de a da sfaturi. http://www.acvarist.ro/
http://www.acvaristica.com/

| Maria112 a răspuns:

Pai eu zic sa il hranesti de 3 ori pe zi si sa ii schimbi apa in fiecare zi happy!