| MadyMadutza a întrebat:

HEy :X!

Am un iepuras de angora pitic are o luna si il tin in apartamnet.Imi puteti spune cat de mare creste? SI cu ce pot sa il hranesc puppy dog eyes. Am uitat sa va zic are doar 2 saptamani de cand e intarcat. DAu funda :X

1 răspuns:
| passioNsToP a răspuns:

Acesti iepuri, similar pisicilor cu blana lunga, au probleme cu formarea ghemotoacelor de par. Blana lor abundenta este usor inghitita de ei si in anumite conditii se acumuleaza in stomac, formand aceste ghemotoace, care pot determina blocaj gastro-intestinal, extrem de dureros si chiar letal. Astfel se cere o alimentatie bogata in fibre. Fibrele ajuta la peristaltismul intestinal si formarea de excremente cu consistenta optima. Astfel din dieta iuepurelui nu trebuie sa lipseasca fanul, atat vara cat si iarna. Legumele si fructele proaspete administrate de doua ori pe zi in portii mici sunt un deliciu pentru ei din cate am citit. Ca sa vezi cat de mare se face cauta poze pe google images sau pe alte site-uri de imagini.winking si scrie iepure de angora.