| Elgwt a întrebat:

Hey You TPU, am o cățelușa Amstaff de 2 luni, recent primul vaccin a fost făcut‚ am voie sa îi dau mâncare conservată Dante de la Kaufland pentru câini mari?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca are 2 luni cum sa-i dai mancare pentru caini mari? Ii dai ce este indicat pentru varsta ei. Si nu lua din Kaufland. Mergi la magazine specializate pentru hrana animalelor de companie.

| Katoky a răspuns:

Bună!
Nu e în regulă să dai o mâncare de adulți unui pui, are cu totul altă valoare nutrițională decât cea de care are nevoie. Vreau să vă sfătuiesc, încercați să evitați hrana din supermarket deoarece conține un nivel mic de proteină și carne (în general nu prea cred că am văzut ceva ce trece de 10%). Încercați să cumpărați de pe maxi pet sau zoo plus, sunt o grămadă de branduri de mâncare cu proteină și procentaj de carne crescut la prețuri similare cu cele din supermarket. Puteți eventual să intrați în grupuri pe Facebook a crescătorilor sau pasionaților de câini unde hrana e un subiect principal de discuție și o să găsiți recomandări de hrană la un raport calitate-preț bun. O altă alternativă sănătoasă e să cumpărați propriu-zis carne, tacâmuri și să îi alcătuiți dvs. masa, mai ales că se pot introduce anumite fructe și legume în dieta câinilor (pepene, morcovi, mere, cartof dulce), trebuie doar puțină documentare pentru a stabili cantitățile.
Numai bine! O zi bună!