| Marinescu_Florentina_1981 a întrebat:

Hi, TPU! Am o mare problema! Am un catel de rasa si-tzu care are 3 ani si 3 luni si se murdareste mereu. Va jur ca ii fac baie saptamanal si tot se murdareste. Dupa trei zile dupa ce ii fac baie revine la mirosul neplacut si la murdaria sa... Nu stiu ce sa mai fac.
P.s.: Locuiesc la casa si am curte mare. Ii place sa se tavaleasca, va spun!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Cainele se spala de maxim 2 ori/luna. Pentru a scapa de mirosul neplacut poti sa pui intr-un lighean apa cu otet,asa din ochi pui otet,dar trebuie sa miroasa putin(va mirosi cat e ud,dupa se duce mirosul de otet),nu sa fie apa chioara. Inmoi un prosop,il storci si freci cainele cu el,schimba mirosul cainelui si te tine vreo saptamana-doua.
O alta varianta mai sunt sampon uscat,dai pe caine fara sa mai clatesti sau sa uzi cainele inainte.

De ex. cand vine din curte si e murdar pe labute,burta,doar dai cu ala calda pe unde este murdar,fara sampon sau ceva.

Eu am caine de talie medie spre mare si tot asa, ziua sta in curte si noaptea in casa, inca nu e adult si se rasfata, iar eu asa procedez, da rezultate.

3 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

Greseala este a ta.In primul rand cainele nu trebuie spalat chiar asa de des :O! E prea mult. Poti face baie unui caine(cu sampon) maxim o data la luna.O data ce ii faci atat de des baie,ii strici toata blana. Pielea cainilor elimina un fel de ulei(sebum) care il fereste de temperaturile ridicate,respectiv frig,iar daca il speli des, ii indepartezi acel sebum, in consecinta, pielea nu mai este sanatoasa ceea ce inseamna ca nici blana nu mai e cum ar fi trebuit sa fie, iar cainele nu mai este ferit de razele ultraviolete si nici nu va face fata frigului ce va veni.Nu ai probleme cu naparlitul?
Murdaria este un lucru firesc pentru un caine.Sa nu confundam cainele cu pisica.
Mirosul neplacut poate fi cauzat de ceara secretata de urechi, acel lichid ce curge din ochi, gura si anus.Acestea sunt zonele care dau cainelui un miros neplacut, fiind legate de niste probleme medicale.Shi-tzu este o rasa cu par lung.Parul din jurulochilor si din jurul botului ar trebui intretinut(curatat, tuns), la fel cum ar trebui sa ii cumperi niste picaturi pentru ochi si urechi, daca este nevoie.Intreaba-ti medicul veterinar.

Numai bine!

| Kriss96 a răspuns:

Ai putea sa nu-l mai lasi in curte. Sau sa cureti curtea. Nu s-ar murdari daca ar fi curtea curata. Gandeste si tu logic. Tu esti stapana, tu esti responsabila. Ce poti sa-i faci cainelui? Nu e vina lui. E vina ta ca il speli si apoi il lasi sa se tavaleasca in toata jegosenia. Sa sti ca un caine poate trai fara sa se tavaleasca in noroi. Ca nu e porc.

| D3ll a răspuns:

1-Dreseazal
2-Dal cu parfum laughing
3-Inchidel in casa/cusca.