| AlmaTheAmstaff a întrebat:

Hristos a înviat TPU!
Ce mancare de caini ar fi cea mai bună?

Răspuns Câştigător
| AdaAlexandra1461 a răspuns:

Pentru caini cea mai buna mancare ar fi Royal Canin stiu ca este mai scumpa fata de celelalte dar ii ofera cainelui tau tot ce are nevoie.Asta mi-a recomandat si medicul veterinar.In legatura cu gustarile trebuie sa ii dai orice tip de fruct, legume de toate tipurile in afara de cartofi pentru ca nu poate sa ii digere foarte eficient telina, pastarnacul, morcovul fierte.Sa nu ii dai deloc oase si nu foarte multe grasimi.In legatura cu hranirea de la 0 pana la 3 luni trebuie sa ii dai can 4-5 mese pe zi cam o lingura de bobite iar de la 3luni in sus doar 3-4 mese pe zi de 20 grame fiecare apropo nu are voie dulciuri! Cateva grame de ciocolata pot omora un caine.
Sper ca te-am ajutat si cainele tau este fericit!

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Adevarat a Inviat.
Fiecare caine prefera un tip diferit de mancare, deorece la fel ca si la oameni, ce imi face bine mie, tie poate sa iti faca rau, asta se numeste intoleranta la o anumit produs sau aliment.
Spre exemplu cainelui meu nu mananca nici pedigree dar nici royal canin, si ii fac un mixt de mancare din 4 tipuri ( nu stiu numele, dar depasesc 20 de lei/kg, cumpar la varsat), plus ciorba speciala pentru ea, fara oase si sare, din : orez, morcov, pastarnac, ardei, telina, carne de vita/pui/curcan si marar si patrunjel.

| mgtow a răspuns:

Numai oase si peste daca nu-i dai si cumperi mancare la punga cu cate un dentalstix va trai bine

| rocket1204 a răspuns:

Buna! Evita oasele de porc si cele de pui. Evident, ca si la oameni, alimentatia cainilor trebuie sa fie echilibrata, asa ca asigura-te ca animalul tau are si mancare uscata, dar si umeda. Eu iti recomand cel mai bine sa pregatesti tu hrana cainelui deoarece este mai sigura decat cea din magazine din conserve. Eu le prepar alor mei orez in care le fierb carne de pui si oase de vita, dar si 2-3 morcovi taiati bucati mici.

| Simon_Darius_1999 a răspuns:

PE-DI-GRI, PE-DI-GRI, PE-DI-GRI!

| MihaSweet a răspuns:

Pedigree

| AlmaTheAmstaff explică (pentru MihaSweet):

După cate stiu Pedigree este una dintre cele mai slabe, nu are o calitate bună.

| AlmaTheAmstaff explică:

Eu cainelui meu ii dau Royal Canin, ce parere aveti, este bună?