| 000iasmina000 a întrebat:

I-am pus pestisorului meu "de borcanel" o scoica, asta dupa ce am pus-o la fiert o ora (asa am citit ca trebuie). Data viitoare cand ii schimb apa ar trebui sa o fierb din nou? (presupun ca nu e bine spalata cu apa char daca e decantata)
PS: Pestele e Betta.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ClaTCla a răspuns:

Nu mai este nevoie.

| T7uk a răspuns:

Nu, nu mai este nevoie, trebuie doar sa o cureti cu un burete.

| Andrei_Lucian_1975 a răspuns:

Cu toate ca deja chinui acel peste intr-un borcanel... am sa-ti spun si poti verifica si singur efectul scoicii in apa.Scoica este din calcar, calcarul se dizolva in apa, dizolvarea calcarului in apa duce la o duritate ridicata a apei, apa dura este inadegvata cresterii pestelui, pestele va suferii si in ceva timp o sa cedeze! Pe linga astea gindeste-te ca scoica este un < animal> ce traieste in apele sarate, implicit nu are ce cauta in mediul acelui peste care nu are duritate in apa din mediul natural! Si,. cind schimbi apa, nu o schimba toata ci doar o mica parte si asta daca se poate chiar zilnic! Succes...si crede-ma ca stiu ce spun!