| Anca8080 a întrebat:

Ieri mi-am cumparat 2 perusi si stau in majoritatea timpului cu aripile desfacute. La mine in casa este cald si cred ca asta e problema. Nu am cum sa ii ajut si sa fac vreun loc mai racoros pentru ei.
Este vreo problema ca le este cald?
Funda

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Perusii, chiar daca provin din meleaguri mai calde, indica faptul ca ai un mediu periculos de cald in casa!
Asigura-le umbra, sa circule aerul, respectiv o tava mare cu apa (unde sa se poata si scaldea la nevoie.

Daca ai asa caldura in casa, cumpara-ti si niste ventilatoare sa recircule aerul in permanenta, iar la geamurile de unde vine soarele pune perdele sau jaluzele, in timp ce geamurile din locuinta sa ramana deschise pentru a elimina caldura acumulata in incaperi!

| Felys a răspuns:

Atata timp cat sunt sanatosi, au apa disponibila in permanenta nu au ce patii, tuturor ne este cald si nu murim, faptul ca isi indeparteaza aripile de corp este modul lor de a se racorii

| MorganaM a răspuns:

Ar trebui sa le pui ceva recipient in care sa se poata scalda in voie si sa schimba apa pe care o au foarte des, pentru ca se incalzeste repede si e grav daca ei beau apa calda

| Lola203 a răspuns:

Eu le puneam un recipient mai maricel cu apa in colivie unde se scaldau. Erau asa haiosi si uratei uzi laughing da-le drumul sa zboare prin camera, ai grija sa ai plasa la geam sa nu fuga. Sa te bucuri si sa ai grija de ei, sunt adorabili happy

| Anonim744652 a răspuns:

Si eu m-am comfruntat cu aceeasi problema. Pune le un recipient mare cu apa si va fi OK.