| ChocolateDroid a întrebat:

Imi doresc un catel si nu stiu ce sa aleg dintre mascul sau femela. Niste sfaturi va rog.

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

Am fost in aceeasi situatia. Daca alegi femela, va trebui sa aiba 2 sau 3 gestatii, altfel vor aparea complicatii (gestatie falsa, puroi in uter, etc.) e drept ca femelele sunt mai atasate dar daca accepti sa aiba pui va fi extrem de multa munca, costuri multe, mancare speciala si asa mai departe. Masculul are mai putine probleme de genul asta. Cine spune ca daca ai mascul nu ai pui, daca il dai la imperechiat, pretul care se cere in general e un pui big grin Daca ai femela trebuie sa ai grija cand iesi cu ea ca se vor aduna caini pe langa tine laughing cu masculul in schimb trebuie sa ai grija sa nu-l scoti fara lesa atunci cand este in calduri happy dar oricum, cine ar scoate afara fara lesa un caine de cateva milioane, fie mascul sau femela big grin Eu am un mascul, bichon, e un dulce happy nu imi pare rau ca e mascul, asa a fost sa fie, nu am ales eu dar clar voi avea mai putine costuri. In final conteaza sa fie sanatos si sa te placa el, se spune ca el te alege pe tine, nu tu pe elwinking in cazul meu asa a fost. Oricum, nu sunt dispusa sa fac cresa de catelusi acasa, vreau un catel si atat. De asta e bine sa optezi pentru mascul. Daca esti dispusa sa te trezesti noaptea cand plang puii...si sa ai grija de ei, at e ok si cu femela. Sau daca iti iei femela, poti sa o sterilizezi si gata. Asta nu inseamna ca dispare riscul aparitiei unor complicatii dupa aceea. Eu zic sa alegi mascul big grin daca nu vrei pui multi

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Si eu mi-as alege un mascul.

| Giovanna a răspuns:

Multumesc pentru fundita

| irinuca a răspuns:

Femelă! Masculul îşi marchează teritoriul când atinge maturitatea sexuală şi să vezi atunci spălat de mobilă şi pereţi! Iar mirosul e cam greu de îndepărtat.
Contrar părerilor de mai jos, femelele pot fi sterilizate înainte de primul ciclu menstrual şi e mai bine pentru ele. Dacă nu sunt sterilizate pot apărea diverse complicaţii de natură medicală, precum piometru sau lactaţie falsă, însă ovariohisterectomia (sterilizarea completă) rezolvă orice problemă. Asta înseamnă că nu va avea ciclu, nu vor sări masculii pe ea, nu va intra în călduri.
Doar femelele intră în călduri, masculii nu! Asta ca fapt divers tongue
Plus că masculii rămân cu instinctul de a vagabonda, de a căuta femele, lucru destul de greu de ţinut sub control.
Decizia îţi aparţine!

| UnicornsAreLove a răspuns:

Pai daca alegi mascul esti sigura ca nu vrei avea pui. Daca alegi femela o poti castra si daca vrei puiuti esti libera.Eu as alege mmm. cred ca fata dar depinde la mine si ce rasa big grin daca ar fi beagle lar chema max. Daca ar fi fata nu stiu. Succes!

| ExtraSakadat a răspuns:

Daca alegi masculul n`o sa ai pui, daca alegi femela e mai greu, o sa ramai si cu puii, menstruatia, plus alte complicatii. Daca stai la apartament ti-as recomanda masculul, daca stai la casa, femela. Funda? :*

| MisterKat a răspuns:

Alege femela deoarece e mai bine, o sa ai si catelusi pe care o sa-i poti vinde happy Noapte buna!

| Anileda a răspuns:

Mascul!

| Simona a răspuns:

Masculul este cel mai indicat...:*

| Aℓida a răspuns:

Clar masculul, femela are mai multe complicatiiwinking

| andutzadragutza a răspuns:

Femela e mai dragastoasa si mai afectuoasa, dar face pui. Iar daca vrei catelusa o poti castra cand are 6 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un ciobanesc german ( o ea ) are 8 ani, eu o am de 5 ani MAI ZIC : o fatare ( 5 baieti si 2 fete = 12 milioane cu costuri 7-8 mil ) cuminte, credinciosa, stapana pa ea, si cu 12 maidanezi a facut fata pe un teritoriu strain adica a lor, si stau la bloc, DAR o admir si o respect reciproc ca stie comenzi. O cheama LASSIE!

| usernamebpla a răspuns:

Pai ...as alege masculul, ptc dc o sa alegi o EA atunci o sa ai gradintza cainilor acasa si... am inteles ca-ti doresti un caine, nuh o intraga familie laughing