| Kristinake a întrebat:

Imi pot spala catelusul daca l-am vaccinat astazi? Are 6 luni.

Răspuns Câştigător
| CrissuCristina a răspuns:

In general, nu se recomanda baia pana in jurul varstei de 6 luni. Poti sterge cainele cu o carpa inmuiata in apa calduta. Periajul este mai important decat baia.
n principiu un caine sanatos nu are nevoie de baie, el mentinandu-se curat prin periere si pieptanare, care sunt procedee suficiente pentru a indeparta cu succes firele de par moarte si murdaria care se aduna in blana (praful si celulele moarte de pe piele).

Un caine sanatos are blana lucioasa - luciul este conferit de secretia naturala de sebum care se intinde pe firul de par, protejandu-l si dandu-i un aspect sanatos. O blana sanatoasa, acoperita cu o cantitate normala de sebum, este stralucitoare, nu se electrizeaza si, daca animalul este bine ingrijit prin pieptanare si periere regulata, glandele perianale sunt vidate si cainele nu are o boala care sa ii dea un miros neplacut, miroase discret si specific, dar nu deranjant, "a caine". Mirosul se accentueaza la umezeala, de unde si expresia "miroase a caine plouat".
Deci, in principiu mai aspeapta cateva zile, macar.

2 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Da. Cu siguranta. Sa ai grija la alimente. Vezi ca este posibil sa vomite. Nu=ti va griji. Pa!

| ionell1 a răspuns:

Da poti, dar ai grija sa nu-i intre apa in urechi si ochi! Funda?batting eyelashes