| apshyxiation a întrebat:

Imi puteti recomanda un animal de companie (caine, pisica, papagal, hamster.etc) si daca puteti specifica rasa thxbig grin

Răspuns Câştigător
| sy46 a răspuns:

Eu zic ca un caine ti-ar fi mai potrivit tiehee hee. Probabil ca fiind baiat iti plac cainii de talie mare mai mult decat un hamster.
Ciobanesc german, Rottweiler, Doberman, Dog argentinian sunt rasele care ti le-as recomandatongue.
Pisicile sincer pe mine nu ma incanta sa le am aproape, asa ca las pe altii sa te sfatuiasca.
Eu am avut un porcusor de guineea (acum bunica are grija de elbig grin ) insa da multe batai de cap: trebuie sa cumperi multa salata, patrunjel, marar, castraveti, pe langa asta si alte cereale, rumegusul (care trebuie schimbat destul de des).

28 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Hotarat pisica! Eu sunt fan pisicibig grin

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Intră aici: www.catei-de-vanzare.ro
Pa, pa.

| chupachups1234 a răspuns:

Hamster. Cainele intr-adevar e cel mai dragut dar ai nevoie de mult timp liber si trebuie sa te scoli cu noaptea-n cap sa il plimbi, si dupamiaza, si seara pe la 5-6... cere prea mult timp, oricat ai avea liber. Doar daca parintii tai nu sunt de acord sa il scoata si ei la plimbare.

| sy46 a răspuns:

Alegerea animalului de casa potrivit tie depinde foarte mult de timpul tau liber, precum si de preferinte.Ca sa ai un caine, trebuie sa-i dedici mult timp.Trebuie sa ai o rasa preferata de caine.Ca sa ai pisica in apartament, mie cel putin mi se pare oribil.Numai par, covor facut praf, mobila zgariata, miros usor neplacut.De hamster te ocupi cel mai putin, are cusca lui, si gata.Eu, pentru apartament as alege dintre papagal si hamster;

| OanaG a răspuns:

Pisica tigrat europeana, de asta am eu...love struck

Sunt prietenoase si nu prea iti fac probleme; x

| Andreea_7493 a răspuns:

Bichon havanezblushing e plin de energie, e cuminte, se ataseaza repede si e mic si dragut blushing

| Andreea_7493 a răspuns:

Hmm...atunci ia un rottweiler, e mai dur asa laughing

| Lawrence a răspuns:

Păi... pisică, rasa felina europeana. Rasă de asta am eu. Sunt jucăuse, frumoase(in cazul in care sunt tigrate). Şi cam atăt.

| Căţeluşa_5424 a răspuns:

Pai daca ei prima oara un animal ti-asi recomanda un caine si anume unul care sa tise potriveasca dupa caracter si dupa conditiile in care o sa il tii.

| Lary a răspuns:

Eu iti recomand un caniche. E mic, simpatic, iubitor si jucaus.Nu ai cum sa te plictisesti si in fiecare zi descoperi ceva nou la el.

| Didw a răspuns:

Caine [bichon]
Iepure [pitic]
Pisica [tigru']
Acestea 3 sunt cele mai usor de intretinut ma rog si papagalul. sper sa iti alegi un animalut dragut care sa fie cuminte kiss. succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un iepuras, eu am un iperuas si sunt super fericit cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Cand am vrut sa imi iau caine ori nu m-au lasat ai mei (din cauza de blana in casa) ori m-am trezit si eu cand deja aveam copil si nu voiam eu par pe haine, covoare, plutind prin aer, so on.
Am avut: testoase, iepure, rata (pe balcon), scatii, papagali, pesti. Acum am optat, din nou, pentru un papagal perus. Comod, simpatic si se poate interactiona cu el. N-am vrut pisici sau hamsteri pentru ca nu imi place nici modul de ingrijire si nici ele ca animale de casa.
Intra si tu pe animale. com si informeaza-te ca sa stii ce ti se potriveste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caine lup, sunt adorabili :X. [http://fun.regele.ro/data/media/4/caine-lup.jpg]
Sau pisica albastra de rusia :x. [ http://media.photobucket.com/......kapui1.jpg ]. Uite cat de sexy e :>.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un chiwawa microciplaughing e atat de micut ca nici nu o sa stii ca e pe acolo:Xlaughing Dar eu din cate stiam tu ai deja o pisicahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei mai tari in opinia mea! care as cumpara sunt asabig grinog argentinian, rottweiler, cane corso, amstaff si bull terrier

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ciobanesc german iti recomand tie dar de mic trebuie sa-l dresezi altfel iti va face probleme sa-l inveti cu oamenii cu alte animale ar fi chiar potrivit pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand caine, in functie de timpul tau liber si locuinta, sunt diverse rase care se preteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un caine(labrador) ma ajutat sa trec peste odepresie cand mi-am pierdut fetita, mai am o pisica(maidaneza) care e dragastoasa si ma face sa zambesc zilnic si doi papagali(perusi) care imi canta triluri de o frumusete rara. animalul implica responsabilitati. daca nu te poti intretine pe tine, sau nu esti grijuliu, ori prea ocupat cu scoala sau altceva nu te-as sfatui sa te angajezi in cresterea unui animal fie el cat de mic. ai nevoie de rabdare si o inima mare indiferent de animalul care te va reprezenta daca vei avea unul. succes

| camelia1812 a răspuns:

Pisica :

1. DA

Da pentru ca este foarte linistita. DEpinde de rasa, pe care o iei, acestea sunt foarte dragalase.

2. NU

Nu pentru ca, poate cadea de la geam ( fiindca se catara peste tot ), se suie peste tot si nu o gasesti, o sa iti ia ceva timp pana o inveti sa isi faca nevoile in nisip.

Cainele

1. DA

DA pentru ca este cridinciosul casei, al omului, se ataseaza usor de stapan ( cainele meu s-a atasat de mine intr'o zi ), nu il speli des, cand ii este foame vine la tine si se uita cu niste ochisori extraordinari.

Pestele

1. DA

Da pentru ca ii speli acvariul o data la 10 zile, nu este mancacios.

2.NU

Nu pentru ca, nu poti lua numai un peste, trebuie mai multi ca sa se poate intelege intre ei, nu te poti juca cu ei, moare in scurt timp.

Porcusorul de Guineea

1. Da

Da, pentru ca este dragut.

2.NU

Nu fiindca ii ia mult timp sa se obisnuiasca, intotdeauna vrea mai multa mancare decat strictul necesar.

Eu in locul tau as alege CAINELE.

Dar e decizia ta. Tu hotarasti...

Pa-pa!

| andreea2011 a răspuns:

HI! eu spun sa ti cumperi un porcusor de guineea am si eu unul este fetita si are 9 luni o cheama Rontzy, sunt dragalasi, stau in cusca si nu trebuie sa i scoti la plimbare asa des ca pe un caine ii poti scoate si la 1 saptamana,dar daca nu ai timp de scos afara, il poti lasa prin casa, traiesc kin medie 7-8 ani si mananc legume si fructe, eu cand l am cumparat dupa 2 zile s a obisnuit,daca spui ca ai si spatiu si timp il poti lasa afar dar sa ai grija sa nu il atace pasarile si soparle,serpi, acum este decizia ta, tw pup

| apshyxiation explică:

Am timp spatiu si alte chesti necesare

| apshyxiation explică:

Ms bestgirl. dar eu am cerut un Animal. o rasa.nu dc as lua si dc nu si banuiesc ca nai tu toate animalele asta ca fiecare dintre ele au personalitati totatl diferite poate fi si peste poate fi si un malamut nu toate pisicile se aurnca de la geam sau sunt linistite

| apshyxiation explică:

E sexy ma gandeam la o siberiana

| apshyxiation explică:

Baiat---bichon nu prea se leaga

| naty696 a răspuns:

Pai nu stiupoate ai vrea un caine de talie mare iti recomand un hasky sau poate un caine mare puternic ca si ciobanuscul caucazian sau un caine de marime mica ca yorkshire terrier sau bichon-u sau westie...

| roxxutzzz a răspuns:

Hamster pitic:X... eu am unu si e super dragalas ma joc cu el toata ziua:X

| griiulain a răspuns:

Eu am acvariu cu pesti.Nu trebuie sa ii scoti la plimbare, nu te trezesc dimineata, nu trebuie sa schimbi nisipul, etc. Ai nevoie de un filtru bun, nisip ceva plante si acvariu o lampa florescenta si acvariu.Eu l-am facut singur. Daca ai filtru bun nu e nevoie sa schimbi decat cativa L de apa pe luna si sa o inlocuiesti pe cea evaporata. Mancare 1-2 ori pe zi, care este eftina.La pesti sa ai grija ce alegi.