| Jolley a întrebat:

Imi spuneti va rog! Verbul a merge la toate timpurile limbi romane (perfect sipmlu, perfect compus trecut aletele etc...)

Răspuns Câştigător
| InnocentKidd a răspuns:

Hiiii.Imperfect:eu mergeam,tu mergeai,el mergea,noi mergeam,voi mergeati,ei mergeau.
Perfect simplu:eu mersem,tu mersesi,el merse,noi merseram,voi merserati,ei mersera.
Perfect compus:eu am mers,tu ai mers,noi am mers,voi ati mers,ei au mers.
Mai- mult- ca -perfectul :eu mersesem,tu mersesesi,el mersese,noi merseram,voi merserati,ei mersera.
Viitor simplu:eu voi merge,tu vei merge,el va merge,noi vom merge,voi veti merge,ei vor merge.
Viitor anterior:eu voi fi mers,tu vei fi mers,noi vom fi mers, voi veti fi mers, ei vor fi mers

6 răspunsuri:
| Kikoo a răspuns:

Vrei doar la trecut?

| Jolley explică (pentru Kikoo):

Nu, dar decat pe astea le mai stiu Vreau la toate toate toate timpurile

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Dacă pui întrebări prin intermediul cărora încerci să îți rezolvi temele poți fi sancționată cu contul suspendat.
Îmi pare rău, nu te pot ajuta, temele trebuie să ți le rezolvi singură.

| ღspecialgirlloveღ a răspuns:

Imperfect:eu mergeam,tu mergeai,el mergea,noi mergeam,voi mergeati,ei mergeau.
Perfect simplu:eu mersem,tu mersesi,el merse,noi merseram,voi merserati,ei mersera.
Perfect compus:eu am mers,tu ai mers,noi am mers,voi ati mers,ei au mers.
Mai- mult- ca -perfectul :eu mersesem,tu mersesesi,el mersese,noi merseram,voi merserati,ei mersera.
Viitor simplu:eu voi merge,tu vei merge,el va merge,noi vom merge,voi veti merge,ei vor merge.
Viitor anterior:eu voi fi mers,tu vei fi mers,noi vom fi mers, voi veti fi mers, ei vor fi mers

| CatiCeaIsteata a răspuns:

Eu le-am facut la engleza, nu la romana, scuze...fac astea de acum 2 ani si am 10 ani si engleza o practic de la 3-4 ani.