| GheorghePrep a întrebat:

In ce consta proba practica la examenul de certificare a radioamatorilor? Stiu ca este vorba de reguli si proceduri de operare dar as dori sa aflu in ce consta raspunsul la intrebari.

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

De ce crezi ca ti-am zis de radioclub. acolo inveti tot ce ai nevoie.si nu intr-o zi.
Uite niste intrebari de concurs pe care orice incepator de la noi de la club le rezolva in 5 minute.
1.Ce defazaj (în grade) este între două semnale sinusoidale de 1MHz, dacă ambele trec din semialternanţa pozitivă în cea negativă la interval de 0, 5μs (micro secunde)?
2.Ce se înţelege prin "coeficient de distorsiuni armonice" în cazul unui semnal sinusoidal?
3.Un semnal dreptunghiular este încadrat între nivelele 0V şi -5V. Cum sunt repartizate armonicele în spectrul său?
4.Care este lărgimea de bandă a unui semnal modulat în amplitudine (A3E) dacă semnalul modulator are frecvenţa maximă de 4kHz?
5.Ce particularităţi ale semnalului F3E îl recomandă pentru traficul local în VHF/UHF?
6.În ce tip de modulaţie anvelopa semnalului purtătoarei urmăreşte fidel amplitudinea semnalului modulator?
7.Care este avantajul principal al utilizării semnalului SSB în locul DSB?
8.Ce se înţelege prin "modulaţie unghiulară"?
9.Ce se înţelege prin adaptarea impedanţei de sarcină?
10Inductanţa unui circuit oscilant acordat pe 7MHz este realizată pe un tor de ferită ideal folosind w=10spire. Dacă se foloseşte acelaşi condensator şi acelaşi miez, ce număr de spire este necesar pentru a obţine acordul pe 14MHz?
11.Ce se înţelege prin "frecvenţa critică" a unei ferite?
12.Pe un tor din ferită cu AL=20nH/sp2 se realizează o bobină cu inductanţa de 2μH. Cât este numărul de spire necesar (w)?
13.Două bobine identice sunt cuplate mutual. Măsurate fiecare din ele separat (cu celălaltă în gol), inductanţele sunt L1=L2=20μH, dar dacă sunt legate în serie în acelaşi sens, inductanţa rezultată este de 60μH, iar legate în sens contrar de 20μH. Cât este inductanţa mutuală de cuplaj M?
14.La un circuit rezonant paralel capacitatea totală de acord variază între valoarea minimă Cm = 20pF şi cea maximă CM = 180 pF. Dacă inductanţa circuitului rămâne constantă, cât este valoarea raportului între frecvenţa maximă de acord fM (corespunzătoare lui Cm) şi cea minimă fm (corespunzătoare lui CM)?
15Un ampilficator de RF cu un singur circuit acordat este reglat pentru frecvenţa centrală de 7000kHz şi prezintă o atenuare de -3dB la frecvenţele: 7035 kHz şi 6965 kHz. Cât este factorul de calitate în sarcină Qs al circuitului său acordat?

Stiu ca este usor, dar intrebarile pot fi diferite.

4 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Dupa ce te inscrii la un radioclub dupa cativa ani o sa poti da examen.

| GheorghePrep explică (pentru Panamax):

Esti radioamator?

| Panamax a răspuns (pentru GheorghePrep):

Am vrut odata sa ma fac.Am inceput sa studiez etc dar m-am orientat spre altceva.

| GheorghePrep explică (pentru Panamax):

Examenul de radioamator este foarte usor si poate fi dat de oricine, nu este nevoie sa fii inscris la un radioclub. Eu, in mare, stiu toata materia mai ales ca lucrez in domeniu dar proba practica imi da batai de cap deoarece nu stiu cum se va desfasoara aceasta.

Iti multumesc pentru raspuns oricum.

| Panamax a răspuns (pentru GheorghePrep):

De ce crezi ca ti-am zis de radioclub. acolo inveti tot ce ai nevoie.si nu intr-o zi.
Uite niste intrebari de concurs pe care orice incepator de la noi de la club le rezolva in 5 minute.
1.Ce defazaj (în grade) este între două semnale sinusoidale de 1MHz, dacă ambele trec din semialternanţa pozitivă în cea negativă la interval de 0, 5μs (micro secunde)?
2.Ce se înţelege prin "coeficient de distorsiuni armonice" în cazul unui semnal sinusoidal?
3.Un semnal dreptunghiular este încadrat între nivelele 0V şi -5V. Cum sunt repartizate armonicele în spectrul său?
4.Care este lărgimea de bandă a unui semnal modulat în amplitudine (A3E) dacă semnalul modulator are frecvenţa maximă de 4kHz?
5.Ce particularităţi ale semnalului F3E îl recomandă pentru traficul local în VHF/UHF?
6.În ce tip de modulaţie anvelopa semnalului purtătoarei urmăreşte fidel amplitudinea semnalului modulator?
7.Care este avantajul principal al utilizării semnalului SSB în locul DSB?
8.Ce se înţelege prin "modulaţie unghiulară"?
9.Ce se înţelege prin adaptarea impedanţei de sarcină?
10Inductanţa unui circuit oscilant acordat pe 7MHz este realizată pe un tor de ferită ideal folosind w=10spire. Dacă se foloseşte acelaşi condensator şi acelaşi miez, ce număr de spire este necesar pentru a obţine acordul pe 14MHz?
11.Ce se înţelege prin "frecvenţa critică" a unei ferite?
12.Pe un tor din ferită cu AL=20nH/sp2 se realizează o bobină cu inductanţa de 2μH. Cât este numărul de spire necesar (w)?
13.Două bobine identice sunt cuplate mutual. Măsurate fiecare din ele separat (cu celălaltă în gol), inductanţele sunt L1=L2=20μH, dar dacă sunt legate în serie în acelaşi sens, inductanţa rezultată este de 60μH, iar legate în sens contrar de 20μH. Cât este inductanţa mutuală de cuplaj M?
14.La un circuit rezonant paralel capacitatea totală de acord variază între valoarea minimă Cm = 20pF şi cea maximă CM = 180 pF. Dacă inductanţa circuitului rămâne constantă, cât este valoarea raportului între frecvenţa maximă de acord fM (corespunzătoare lui Cm) şi cea minimă fm (corespunzătoare lui CM)?
15Un ampilficator de RF cu un singur circuit acordat este reglat pentru frecvenţa centrală de 7000kHz şi prezintă o atenuare de -3dB la frecvenţele: 7035 kHz şi 6965 kHz. Cât este factorul de calitate în sarcină Qs al circuitului său acordat?

Stiu ca este usor, dar intrebarile pot fi diferite.