| gabytzul a întrebat:

In ce perioada nasc veveritele?

2 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau

Veverita cenusie:
- Un salt a veveritei cenusii poate ajunge pana la 7m.
- Atunci cand femela este in calduri masculul o simte de la 1km.
- Pe tot parcursul vietii, veveritei cenusii ii cresc incisivii, astfel incat nu se tocesc nici daca roade conuri continuu.
- Cand doarme veverita isi inconjoara coada in jurul corpului, aceasta folosindu-i ca patura in zilele friguroase.
- Coada ii mai foloseste si la salturile dintr-un copac in altul mentinandu-i echilibrul.
- Membrele posterioare sunt mai lungi decat cele anterioare care se termina cu 5 degete terminate cu gheare.
- Membrele anterioare au 4 degete subtiri care se termina cu gheare ascutite, cu ajutorul lor veverita se agata de scoarta copacilor.
- Are intre 23-30 cm, iar lungimea cozii intre 19, 5-25 cm si are o greutate de 350-800g.
- Ajunge la maturitate sexuala la 11 luni.
- La o nastere femela face intre 3 si 9 pui, perioada de gestatie fiind de 44 zile.
- Femela poate fata si de 2 ori pe an.

Veverita siberiana:
- Sunt animale solitare, ele doar in perioada imperecherii stau impreuna.
- Prima perioada incepe cu sfarsitul iernii-inceputul primaverii iar cea dea doua cu sfarsitul verii (luna august).
- Perioada de gestatie tine aprox. o luna, femela naste 1-8 pui si ii alapteaza 5-6 saptamani.
- Primavara si iarna cand femela intra in calduri cheama masculul cu un fluierat ascutit.

Veverita dungata:
- Veveriţa dungată se împerechează de regulă, de 2 ori pe an. Prima oară între lunile februarie - martie şi a doua oară în perioada iunie - august. In acest interval femela este fertilă între 3 şi 6 zile şi este pregătită de împerechere.

Masculii vin din teritoriile învecinate pe teritoriul femelei şi se luptă între ei pentru a intra în graţiile acesteia. în acest timp, femela emite o serie de sunete „cip" la anumite intervale. Veveriţele dungate nu stau însă foarte mult timp în acelaşi loc, în general după perioada de împerechere masculul părăseşte femela care îşi va creşte singură puii.

După treizeci şi una de zile de gestaţie, se nasc 4-5 pui în cuibul bine protejat de sub pământ al femelei, unde aceasta îi alăptează aproximativ o lună, iar apoi pe măsură ce cresc, puii îşi urmează mama în drumurile ei pentru procurarea hranei. La 6-8 luni îşi părăsesc cuibul şi devin independenţi.

La aproximativ trei luni, veveriţa dungată este complet dezvoltată şi în anul următor, de regulă este aptă pentru reproducere.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Veveri%C8%9B%C4%83
Succes si o zi placuta! :)

| melek a răspuns:

Veverita naste de 4 ori pe an cate 3 - 7 pui, dupa o sarcina de 38 de zile.