| bizo95 a întrebat:

Intrebare am usi din comert de interior si ai mei au inchis usa la o camera si s-a rupt butucul si abia am reusit sa scot cheia care s-a indoit intrebare cum sa deschid usa pot sa sparg butucul si sa-l scot afat s-au cum?

3 răspunsuri:
| BububucatorulBubycus a răspuns:

Daca mai ai o che bag-o in butuc si sucesti de ia cum ai descuia si tragi de usa sau inpingi cand sucesti de cheie se da si limba la broasca

| Itanul a răspuns:

Da, poti sa spargi butucul. Daca nu merge usor, foloseste o bormasina. Oricum, nu-l mai poti folosi.

Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, daca este scoasa cheia, ia o alta cheie (dublura de rezerva) si pune pe partea zimtata un pic de ulei de mecanisme fine (folosit si la masini de cusut).
Incerci sa introduci cheia cu unsa cu ulei in butuc, miscand-o usor stanga-dreapta, pana ce intra in pozitie, unde incerci s-o rasucesti (tot prin miscari stanga-dreapta, pana la tamponare.
Se incearca cu rabdare si miscari fine, din ambele parti ale butucului (interior-exterior).
Dupa un timp de "joaca" cheia se va rasuci si usa se deschide.

Cand usa s-a deschis, se demonteaza butucul din broasca (surubul din muchia usii) si se arunca la gunoi.
Butucul urmator sa fie unul de calitate, de pret cel putin mediu (peste 60 lei) si sa fie uns imediat dupa montare, respectiv minim odata la 2 ani!

Ungerea unei yale sau a unui butuc se face tot cu ulei de mecanisme fine (pentru masina de cusut). O sticluta de asemenea ulei costa cca 5 lei la magazine de feronerie.
Ungerea butucului: partea zimtata al cheii se introduce in ulei, dupa care se introduce si se rasuceste in butuc. Se repeta de 2-3 ori din ambele parti.

Nu se recomanda folosirea butucului sau yalei ne-uns!
Se va unge chiar la inceput (montare) si la perioade de 1-2 ani!