| Claudiuu7 a întrebat:

La femelele guppy exista riscul sa pocneasca in perioada cand trebuie sa fete si au prea multi pui in burta?

8 răspunsuri:
| YoCookieMonster a răspuns:

laughing Bineinteles ca nu.In primul rand, Guppy are icre! Orice peste are icre.Asa ca nu va fi o problema.Le va depune printr-un anumit procedeu, tu nu va trebui sa te bagi big grin

| Claudiuu7 explică (pentru YoCookieMonster):

Guppy sunt vivipari adica nasc pui vii, nu fac icre iti zic sigur ca am si eu.Am intrebat ca mi-a zis cineva ca este posibilitate sa pocneasca femela de la prea multi pui.

| viotedy a răspuns:

Nu-ti fa probleme.

| pLeX a răspuns:

Nu mi s-a intamplat niciodata... exista doar pericolul sa nu reuseasca sa ii scoata... si pentru asta tatal meu apela la o "cezariana" prin care salva puii.

| Claudiuu7 explică (pentru pLeX):

Pai imi poti spune ce anume facea? Le apasa pe burta, sau ce?

| pLeX a răspuns (pentru Claudiuu7):

Daca nu era burta prea mare, le apasa. daca era foarte mare le taia cu o lama pe burta.

| cristianox10 a răspuns:

laughing in niciun caz

| Andrei_Lucian_1975 a răspuns:

In primul rind, ar trebui sa fi sigur ca este plina de pui, daca este plina de pui, stai linistit ca nu pocneste.Insa ia in calcul si varianta de a avea in acelasi timp si o ocluzie intestinala, care face ca burta sa arate si mai umflata! Ridica cu 2-3 grade temperatura la apa din acvariu si asa o stimulezi sa nasca si stimulezi si metabolismul!