| mary343 a întrebat:

La varsta de 7 ani am cumparat o piatra dintr-o vacanta ce se presupune ca ar fi ochi de pisica, sau asa mi-a spus tipa de la stand. Acum ca sunt interesat de pietrele semipretioase, am cautat pe internet sa vad cum arata un ochi de pisica si piatra mea nu arata astfel. Intrebarea mea este:
Ce fel de piatră am cumpărat?
https://imgur.com/ gallery/wA8FH

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atunci, imi pare rau! Nu stiu ce poate fi.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este, probabil, o simpla piatra de silex dintr-o zona cu un oxid galben. Incearca sa o lovesti tangential cu ceva de otel si vezi daca da scanteie. Nu este o piatra deosebita. Se gasesc in albiile raurilor de deal si de munte.

| mary343 explică (pentru Salontanul):

Merge si cu ceva de inox? (89% otel si 11% crom)

| Salontanul a răspuns (pentru mary343):

Cred ca da. Deobice se facea asta (cand eram copil) cu un cutit sau chiar cu o alta piatra de silex. Aprindeam, focul cu un fitil facut din iasca uscata de pe pomi si cu fan uscat.

| mary343 explică (pentru Salontanul):

Am cautat imagini cu pietre de silex si nu seamana deloc. Voi face o poza mai buna si o incarc

| Salontanul a răspuns (pentru mary343):

Sunt puse pe net doar cioburi de pietre de silex. Asta este o piatra care a stat pe fundul apei sute de ani si este puternic erodata fiind neteda. Se poate sa fi gresit si eu dar sa stii ca asemantoare aveam toti copii cand eram mici. Le adunam si ne jucam cu ele inclusiv ca faceam focul.

| mary343 explică (pentru Salontanul):

Ideea e ca nu face scanteie https://maradd27365.imgur.com/all/

| mary343 explică (pentru Salontanul):

Ok. multumesc pentru ca ti-ai batut capul cu asta

| Salontanul a răspuns (pentru mary343):

Stai linisti! N-a fost o problema deosebita si oricum sunt pensionar. N-am altceva de facut.

| Salontanul a răspuns (pentru mary343):

Atunci, imi pare rau! Nu stiu ce poate fi.

| mary343 explică:

Am observat ca link-ul nu mai merge. Uite altul https://maradd27365.imgur.com/all/

| Salontanul a răspuns (pentru mary343):

La mine a mers link-ul pentru ca stiu ca trebuie modificat. Cine nu se pricepe poate incerca cu cel de al 2-lea, dar eu m-am descurcat cu primul.