Întrebare recomandată | raducu24 a întrebat:

Ma numesc Radu si am o intrebare.
Am adoptat un pisic de cateva zile si efectiv nu am dormit mai mult de 2 ore pe zi fiindca nu inceteaza sa planga.Credeam ca e dorul de casa dar am vazut ca e incredibil de agresiv cand vine vorba de mancare si nu pare sa se sature oricat ii dau de mancare.E un motan de 4 luni negru frumos si inteligent dar la capitolul mancare nu stiu ce problema poate sa aiba si imi plange toata ziua sa primeasca de mancare si daca ma apropiu de frigider incepe si urla efectiv si sare pe mine.Habar nu mai am ce sa ii fac si ajung la capatul rabdarilor.Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Este reactia puilor de pisica multi care trebuie sa se bata pentru hrana.
Cel mai simplu este sa ii lasi mancare de pisici la discretie (si apa la fel) si cand o sa vada ca nu mai trebuie sa faca foame,o sa manance cate putin mai des.
Trebuie sa se releze singur.
Iar faptul ca plange,lasa-l sa planga, ca va adormi, ca alta solutie nu este, daca face treaba asta cand e singur.
Va trebui sa treaca ceva timp pana el se va obisnui cu voi si voi cu el.
Este inca un membru de familie care a aparut, si trebuie bagat in seama.
Ai rabdare cu el! Vei avea numai satisfactii.

6 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

E cam salbatic motanul tau si cam fomist.O sa se linisteasca si nu va mai miauna noaptea.Incearca sa-i lasi bobite pentru pisici intr-un castron si apa, sa manance cand vrea.

| Melancolică a răspuns:

Am şi eu o pisicuţă, tot aşa când îi dădeam mâncare nu mânca, încearcă să ai răbdare pentru că trebuie să se obişnuiască cu tine, joacă-te cu el. Dacă ai nelămuriri lasă-mi un mesaj şi te voi ajuta.
Baftă!

| UnKnoWw a răspuns:

Asa se intampla de multe ori... si eu am avut multe pisici si aproape toate faceau la fel.Lasa-i mereu mancare din abundenta si ai sa vezi ca o sa inceteze! Bafta smug

| mafiotu00 a răspuns:

Incearca sa te joci cu el laughing

| 1987543G a răspuns:

Pai incearca sa te imprietenesti cu ea ia-o in brate mangaio (chiar daca e agresiva) trebuie sa ii recapeti increderea sa fii bland cu ea! Animalele simt cand suntem stresati si la,, capatul rabdarilor,, eu zic sa incerci cu lapticul e cel mai sanatos pentru un pisic de 4 luni happy

| Krystyana1 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-i ocupi timpul cu mai multe jucarii(de ex eu am cumparat un pui pufos legat cu o ata si ale mele l-au jumulit rau, sau poti sa-i iei o mingiuta). De asemenea, la majoritatea pisicilor le place sa se uite pe geam dupa pasari, si le relaxeaza. Iar cu frigiderul, mai bine l-ai inchide intr-o camera, altceva chiar nu stiu.