| DLeonard a întrebat:

Mi-am dus azi chow-chowul pana la bunicu(la tara) ca sa se mai recreeze si el(eu stau la bloc). Toate bune si frumoase, a alergat, s-a zbenguit si s-a jucat.Cand am ajuns acasa am vazut ca schiopata si isi tinea piciorul in sus.M-am uitat pe la labuta sa vad daca are ceva si am dat de o bubita.L-am dat cu niste dezinfectant si l-am supravegheat ca sa nu cumva sa se linga in acel loc. A urmat sa il duc afara sa isi faca treburile, erau momente cand merge normal si momente cand schipata.Deobicei urca pana la etajul 4 intr-un minut, ei bine de data asta am stat vreo 3 minute cu el pentru simplul fapt ca nu putea, piciorul il durea rau. Piciorul a inceput sa se umfle rau de tot asa ca am decis sa ii pun o compresa in speranta ca va mai rezolva ceva pana maine cand il duc la medic.Intreabarea mea este: Ce pot sa ii mai fac ca sa ii mai ameliorez durerea?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

S-ar putea sa aibă o aristă in picior. Ori l-a intepat o viespe, ori o albină. Sper să nu fie alergic, uneori alergia poate provoca si altceva, duce până unde nu trebuie! Trebuia un antiinflamator, dar numai medicul ti-l poate da. Uita-te sa vezi daca nu observi un ac de albina, ramas in acea bubită de care vorbesti! Ori un pai foarte ascutit! http://www.animale.ro/forum/showthread.php? 43117-Mare-atentie-la-ariste!

| DLeonard explică (pentru floresdemayo):

Nu cred ca este vorba de o arista pentru ca Hachy al meu nu a dat absolut niciun semn. Nu a tipat, nu a latrat, nu a fugit, absolut nimic. Daca este vorba de o alergie la albine, i se poate intampla ceva pana maine dimineata?

| floresdemayo a răspuns (pentru DLeonard):

Nici nu trebuie sa dea "semne" cand ii intra vreo arista in picior! Nu tipă, ca nu e om! Nici nu latra, ca doar nu-si vede nici un dusman imprejur. Doar ca ajunge sa-l necajeasca, sa se linga, sa schioapăte etc. observi schimbari la el, asa cum ai observat tu. Eu nu prea cred sa fi fost intepat de albină. el e blanos, de felul lui, nu ajungea albina la el, prin atata blănită! Ia o lanternă si lumineaza acel loc care-l doare! Si uita-te foarte-foarte atent, cu rabdare. La nevoie, ia si o lupă! De undeva porneste totul. Trebuie sa existe un corp strain in picior! Dacă-l descoperi, il scoti automat cu un ac, trecut prin spirt. Lasă-l cu comprese de apă statută, nu foarte rece. Nu ai acolo in oras un veterinar care lucreaza non stop? Mă mir, aici există. cauta un pic pe calculator si descopăra-i! Da-le un telefon si-i intrebi daca te primeste.

| DLeonard explică (pentru floresdemayo):

Am cautat deja si nu am niciun veterinar non-stop. Il astept pe fratimiu sa ajunga acasa si o sa ne uitam atent... Stii ce ma framanta pe mine? El se lingea pe labuta respectiva de foarte multa vreme(de luni bune), dar nu il durea si nici nu schiopata.

| floresdemayo a răspuns (pentru DLeonard):

In caz de ceva ii faci mâine dimineata o radiografie, pentru descoperirea cauzei (sa nu fie o inflamatie, sper sa nu aiba ceva la os). Nu păteste nimic până mâine.Lasa-l linistit, maseaza-l foarte, foarte usor, intreg piciorul, nu doar locul. Eu totusi cred ca e tepușă, adica aristă, aia intră treptat in picior, putin cate putin, si-o poate impinge cu limbuța si mai adanc in picior. Catelusul meu a avut una in ureche, am chinuit grozav până i-am scos-o. M-am straduit cu colegii, l-am dus in facultatea de med vet., l-am anesteziat total sa nu miste, pentru ca-i intrase in ureche si prin scarpinari repetate si-o impingea tot mai adanc. Pâna a ajuns langa timpan.
Să-ti spun ceva: Nu lăsa sa ti-l adoarmă daca tu il poti tine pe catel nemiscat, la medic. N-are decat sa-l lege cu curele. Anesteziile sunt foarte periculoase, mai ales daca cainii au o varsta inaintată. Si nu numai. Sunt periculoase, in general, pentru ca risti sa nu ti se mai trezeasca. Si sa moara. Doamne fereste de o anestezie, catelul trebuie sa stii cum sa-l pregatesti. N-ai voie sa-i dai de mancare in ziua aia absolut deloc. Nici apă! (pe caldura asta e groaznic sa chinui un caine asa)Pentru ca daca mananca si/sau bea apa, in timpul anesteziei se poate ineca cu propria vomă si sa moara.
Sper sa nu ajungi până aici, adica la anestezie! In caz de ceva, soliciti anestezie LOCALĂ, nu generală!

| DLeonard explică (pentru floresdemayo):

Nu a fost nevoie de radiografie. Cand am ajuns la cabinet incepuse deja sa ii curga sange, ceea ce m-a ingrijorat mai rau. Doamna doctor i-a spart bubita pana cand a vazut arista si a scos-o. Multumesc foarte mult de ajutor!

| floresdemayo a răspuns (pentru DLeonard):

Ce mă bucur că acum e bine! Deci a fost aristă, asa cum am bănuit...Stii, eu am scos zeci de ariste din animale. Si altele si mai grave.Astea sunt cazuri usoare, ma temeam de altceva. E una cand vezi si alta cand intuiesti. Sa-ti dau un sfat. Tunde-i părul dintre degetele ca aristele sa nu se mai agate de catel. După cel aduci de la plimbare, verifica-i urechile si lăbutele, si daca vezi vreun spic, orice, ceva care-l poate intepa, scoti afara din blanita. Nu faci decat sa eviti problemele si suferinta lui. Nici nu-ti poti inchipui ce veste buna mi-ai dat! Dragul de el!

12 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Http://www.animale.ro/forum/showthread.php? 43117-Mare-atentie-la-ariste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ai ce sa ii mai faci, decat comprese reci sau punga cu gheata (daca sta). Se poate sa fi calcat intr-un spin sau sa-l fi intepat o albina/viespe.

| EllyThau a răspuns:

Bunahappy searabig grin eu zic mai bine sa al duci la veterinar mainebig grin cred ca sa intepat in ceva nu stiuthinking cum ziceam dul la veterinar o sa fie mai bine ca o sa stie ce sa faca veterinari happy Multa bafta:* si ai grija de el data viitoare:* :* :* O seara bunahappy

| DLeonard explică (pentru EllyThau):

La veterinar il duceam oricum, ceea ce vreau eu este sa ii ameliorez durerea si sa il protejez de vreo intamplare neplacuta pana maine dimineata.

| EllyThau a răspuns (pentru DLeonard):

Pune-i un bandaj cu rivanol

| AdyRo98 a răspuns:

Ideea cu compresa e buna dar trebuia sai faci un usor masaj la labuta..asa cat suporta el.altceva nu stiu ce sati mia zic ca nu ma pricep in toate