| Adelinnaa a întrebat:

Nu stiu ce sa aleg dintre o pisica sau un catel voi ce alefeti?

Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Pai,fiecare animal numit de tine este important.

Fiecare dintre ei au o responsabilitate(s-o spunem asa).O pisica sta langa mine te joci cu ea o mangai, si multe altele.Cainele are o personalitate diferita de catre pisica adica, cainele este un aparator foarte bun adica te apara de cei care sunt straini si vor sa-ti faca rau si este un prieten bun al omului cum este si pisica fiecare animalut(pisica sau caine) au caracterizari diferite si nu poti compara o pisica fata de un caine.

Un prieten de al meu are un caine si este legat si mereu cand vin oamenii straini el latra pentru ca nu-i cunoaste prietenul stapanului se duse la caine credea ca catelul este de incredere dar cat pe aici cand s-a dus la caine era sa-l muste daca nu era legat era praf.Asta este comportamentul cainilor si eu ma bucur pentru asta pentru ca sunt rai nu cu tine pe tine te iubeste dar pe omul strain care vrea sa-ti faca rau il uraste.

Deci orice ai alege dintre ei 2 este foarte important eu ti-am spus despre caine mai multe pentru ca ei imi sunt mai dragi mai aproape de mine.Nu ca nu mi-ar place pisicile, o vecina de-a mea are o pisicuta si mereu cand o intalnesc(pe pisicuta) ma joc cu ea imi este si ea draga dar eu sunt un pic mai atasata de caine, asta imi este caracterul. Poti sa-ti iei si o pisicuta sa te joci cu ea dar poti sa-ti iei si un caine care sa te paseazca(caini sunt rai si de statura mare si de statura mica)dar asta depinde si de cainele persoanei respective cum a fost educat (cainele) pentru ca am vazut foarte multi caini in curtile oamenilor care au caine si cand intru in curtea lor(fara sa ma cunoasca cainele) nu zice nimic dar unii latra cum am si spus depinde de educatia cainelui din partea stapanului.
Eu te-as sfatui sa iei un caine.Dar nu conteaza prea mult parerea mea pentru ca eu am un caracter diferit la fel si tu poate tu esti mai atasata de pisica atunci ia-ti o pisicuta daca iti place mai mult acinele ia-ti unul:0. Sper ca te-am ajutat cat de cat, iti urez bafta in alegerea animalului potrivit caracterului tau.

16 răspunsuri:
| LaughOutLoud a răspuns:

Cainele:-e dragut
-te face sa zambesti cand esti suparat
-te apara
-nu te va dezamagi niciodata in comparatie cu un prieten uman
-e mai activ decat o pisica
-daca te plictisesti poti sa faci o plambare cu catelul

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Daca esti responsabil si sti ca te vei trezi la 6-7 dimineata sa iesi cu el sa il plimbi, apoi iar la pranz, iar apoi iar seara ceea ce e cam naspa in timpul scolii si iarna cand e asa de intuneric dimineata si seara poti lua un catelus pentru ca e mai destept ca pisica si poate fi dresat sa faca trucuri, si este cel mai bun prieten al omului.
Dar daca nu esti in stare sa faci ce am spus mai sus atunci ia-ti o pisicuta care e foarte scumpa si afectuoasa. Ea se atasaja mult de persoana care o ingrijeste si sta cu ea in permanenta, mai putin cand doarme si merge la culcusul ei. Noaptea Kitty a mea doarme cu mine, iar ziua cand stau la calculator isi gaseste si ea un loc langa mine.

| ƳσʋAиdMɛ a răspuns:

Cainele este loial si inteligent love struckx

| marina11 a răspuns:

As alege un catel.e dragut.de pisica trebuie sa ai mereu grija!

Răspuns utilizator avertizat
| Dubbs a răspuns:

Amandoua sunt ok dar parca mai bine caine pentru ca, cainele este mai jucaus...in schimb pisica e cam lenesa, trebuie sa-i cureti mereu cutiuta si cel mai important...mancarea de pisica e mai scumpa decat a cainelui.bafta multa si ai grija ce alegi!laughing

| alexbordei93 a răspuns:

Caine

| RockaruL a răspuns:

Eu as alege un catel...Nu lasa la fel de mult par ca o pisica si te si apara! Plus ca e dragut:*! Ma rog depinde ce rasa e...

| Lummy a răspuns:

Buna! Eu as alege un catel, e mult mai dragalas si destept decat o pisica...te apara, iti aduce ziarul, nu sta si toarce toata ziua si te zgarie ca o mata.

| ManutzuWolfy a răspuns:

Un caine.

| Biib28 a răspuns:

Căţel!

| eysan a răspuns:

Pisy.big grin am si eu una :X

| noxnamex a răspuns:

Un catelus draguthappy

| ciupercamica a răspuns:

Pisica! am 2 pisici si un catel (+ un perush da' ma rog!) as alege pisica! e mai usor de intretinut,de imblanzit,e ieftina (dar poti lua si una de pe strada) e draguta alintata,pufoasa,cu o voce dragalasha! astea au fost avantaje! acum dezavantajele:
e lenesha, daca stai la casa se bate cu alte pisici si vine cu rani acasa:naspa(dar se vindeca repedehee hee si se ingrasa repede, slabeste repede-daca stai la apartament, sa-r putea sa deranjeze vecinii cu vocea ei dragalasha...Da' ma rog! E alegerea ta:::nu vreau sa te influentez sau altceva happy

| adytzu99 a răspuns:

Dupa mine mai bine ai alege pisica.deoarece aceasta este mai usor de intretinut si poate sta si in casa, iar cainele este si murdar se mai musca cu altii etc asa ca mai bine ai alege pisica. funda?