| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum se spala perusiibig grinbig grinbig grin as vreaun raspuns cat mai rapid multumesc:*:*:*

8 răspunsuri:
| raluky4 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii speli asa: cand sunt in colivie iei pulverizator din acela, ca pentru. geamuri si pulverizezi apa pe ei. Asa nu se uda foarte tare, ca atunci cum ii speli in cada, dar se spla mult mai bine.
In plus, are mici avantaje: din chuveta sau cada poate sa zboare si, daca il tii il chinui si pe el.Cu pulverizatorul nu trebuie sa il tii si nici sa il chinui.
Poti sa le pui cadita sau un vas mic sau farfurioara cu apa la ei in colivie, dar s-ar putea sa nu se balaceasca.

| missbee a răspuns:

În primul rând trebuie să menţii igiena în colivia lor. Aceasta trebuie să fie spaţioasă şi să aibă cât mai multe suporturi pe care să poată sări şi odihni. Colivia trebuie să fie curăţată periodic de mâncarea care le cade pe podea, care poate conţine bacterii. E de preferat să ai pe podea un grilaj metalic, astfel încât peruşii să nu intre în contact cu ea.
Ei sunt mari amatori de băi, dar practic, nu îi speli tu. E bine să le pui în colivie o tăviţă cu apă nu foarte rece, adâncă de 4-5 cm, unde ei îşi vor satisface de fiecare dată când au nevoie, pofta de îmbăiere. Astfel îşi pot aranja şi ciuguli singuri penajul care se mai murdăreşte, chiar dacă stau într-o colivie.

| lolo23 a răspuns:

Uita-te aici : sigur gasesti :X

dar eu ii bagam in cada si le dadeam cu dusul, cu apa calda-calduta;)

http://www.tpu.ro/......acut-asta/

| lolo23 a răspuns:

Uita-te aici : sigur gasesti :X:X

dar eu ii bagam in cada si le dadeam cu dusul, cu apa calda-calduta;)

http://www.tpu.ro/......acut-asta/

| CristianCristian322 a răspuns:

Te ajut eubig grinpls fundita deci... iii bagi in ghiuveta si dai la jumatea la aia jumate rece jumate calda sa nu raceasca si se spala ei singuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai iei colivia cu ei inauntru, ii duci la robinet si ii stropesti cu apa

| cosmina16 a răspuns:

:O

de 7 ani am perusi. 4 serii de cate 2 perusi.si nu am spalat nici unul

nu se spala perusii

se curata singuristraight face

| victor42776 a răspuns:

Eu am avut canari si mai multe rase de papagali printre care si perusi asa ca dupa parerea mea te pot ajuta cu un raspuns:pune-le in colivie u vas mai mare decat cel din care beau apa(de preferat o sapuniera de plastic, curata bineinteles)iar ei se vor descurca.La inceput s-ar putea sa nu se descurce, dar cu timpul isi vor da seama cum sa se spele.