| SupradozaDeViseXD a întrebat:

Pe la inceputul lunii februarie mi-am luat o pisicuta de 3 luni(acum are 4 luni). Pisicuta o am de la diriginta mea.Cand am luato ere foarte timida si retrasa dar acum sa acomodat cu noi si cu noua ei locuinta.Se simte bine si are jucarii cu care se joaca dar in ultima saptamana(de pe data de 2 -11) a luat-o razna.Nu mai este cuminte si nu face in cutie, asta e marea problema. Face peste tot pe unde apuca.Am citit pe net ca nu tr sa spal cutia cu chestii care au un miros puternic si alte lucruri. Am tinut cont de ce zice acolo si de sfaturile pe care le-am primit de la diriginta dar fara rezultat.Ma puteti ajuta? Cum o fac sa faca iar in cutia ei?

Răspuns Câştigător
lolita
| lolita a răspuns:

Si motanul meu isi facea de cap cand era micut, iti zic o metoda care la mine a functionat: daca face pipi intru-n anumit loc bag-o cu nasul acolo si ceart-o, dupa bag-o cu nasul in nisipul din cutie. asa va intelege ca trebuie sa -si faca nevoile doar in cutie si nu prin toata casa.

4 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Nu trebuie sa devii agresiva. La farmacia veterinara exista solutii de pulverizat care le inhiba sa faca in anumite locuri. Poti incerca si cu spray de tantari. Locul in care face pipi spala-l cu apa calduta si apoi pulverizeaza cu spray de tantari. Eventual asigura-te ca si el vede de unde vine mirosul urat (asa ii pare lui) si pe viitor cand il vezi ca isi face nevoile aiurea, doar arata-i tubul. Este destul de probabil sa invete ceva din toate astea. Bafta!

| Anca a răspuns:

Poate urmeaza sa intre in calduri.
De obicei cand intra in calduri nu mai fac la cutie, sunt agitate si miauna foarte des.
In caz ca nu-i asta, schimba-i nisipul cu un altul si spala-i cutia cu clor, nu cu substante pe baza de citrice.

| Corina a răspuns:

Pisicutele, catelusi, ca si copiii mici, trebuie certati cand fac prostioare. Eventual o palmuta la fund si certata cu toata seriozitatea, dar totusi cu blandete. Unele persoane, posesoare de animalute, spun ca daca animalutul a facut in alta parte decat la cutia lor, trebuie date cu nasul acolo unde au facut (pe langa palmuta si cearta de rigoare). Si mama mea are o pisicuta birmaneza si, cand era mica, asa a procedat, pana a invatat/o sa faca la cutiuta ei. Sper sa mearga si la tine. Succes!

| ancutza_3471 a răspuns:

Poi...vezi unde isi face ea cel mai des treburile si muta curia acolo, poate nu ii mai place locul unde era pusa cutia, daca nu merge, atunci cand isi face treburile pe jos, pride-o ceart-o si pune-o in cutia ei, poate intelege ca nu este de capul ei asa.Succes!