| Bossutz a întrebat:

Pe un exerciutiu de mate imi cere sa dau exemplu de obiecte din natura care au forma de patrat...Ce sa spun?

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Singurul lucru pe care l-am gasit si te-ar putea interesa sunt pepenii cubici:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

8 răspunsuri:
| ღspecialgirlloveღ a răspuns:

Din natura, sau din imprejur?happy
Succes!

| Mihaela1964 a răspuns:

Natura nu creeaza chestii patrate; rotunde, ovale, hexagonale, da. Cum suna exact cerinta exercitiului, din natura sau din mediul inconjurator?

Răspuns utilizator avertizat
| Mihaela1964 a răspuns (pentru Bossutz):

Singurul lucru pe care l-am gasit si te-ar putea interesa sunt pepenii cubici:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

Răspuns utilizator avertizat
| Energyboy a răspuns:

Piatra(este neregulata posibil sa fie si patrat); casca(depinde de lungime si latime); o coasta de munte; Cam atata pot sa iti spun sper ca ti-am fost de folos. Bafta.

| AlohaFromHawaii a răspuns:

Gândeşte,băăă!

| Asteroid a răspuns:

Chiar din Grecia antica, matematicienii greci au demostrat ca sunt doar 3 "figuri" in natura ( linia-orizontul marii, cercul - soarele si luna, si punctul) restul figuri se formeaza dintr-o combinatie a acestor 3... obiecte ale naturi cu forma de patrat nu-s.