| anonim0877 a întrebat:

Pisica mea a fătat 3 pui acum o săptămână, stă într-o magazie pe care o închid ca să nu intre alți prădători dar cu toate astea alte pisici tot pot intra.
În urmă cu o zi unul dintre pui pur și simplu a dispărut. A doua zi tot pe seară am fost să verific puii de pisică și a mai dispărut încă unul, M-am uitat împrejur și am observat că un motan mișunea pe lângă locul unde se află cuibul pisici, avea niște pupile mari acum nu știu dacă era speriată sau furioasă, am dus pisica si puiul ei într-un alt loc unde nu poate intra un alt animal, credeți că motanul a omorât puii sau pisica pur și simplu își mută puii?
am tot căutat puii pierduți dar nu i-am găsit, iar mama pisoilor a mai avut prima dată după ce a născut a adus puiul mort în fața ușii a doua oară a avut 3 puii și au murit pe rând (nu stiu de ce, erau grași și arătau sănătoși)
Iar acum a fătat 3 pui 2 negri și unul alb, prima dată am aflat că a născut când a ieșit cu puiul alb afară, i-am făcut un culcuș in magazie cu mâncare și apă (magazia în care putea u să intre și alte pisici) iar după 3-5 zile au inceput să dispare unul după altul și nu îmi dau seama dacă ea și mută sau le face ceva sau acel motan îi omoară.
Am dat așa de multe detalii pentru a înțelege situația

Răspuns Câştigător
| nevermind1234 a răspuns:

De obicei motanii omoară puii masculi pentru ca îi consideră (viitori) rivali. E foarte posibil sa fi fost acel motan, desi ar fi trebuit sa găsești măcar cadavrele pisoilor. nu e prea normal sa-i și mănânce. Mai exista și posibilitatea sa fi fost furați de șobolani în lipsa pisicii. Pe viitor ai putea încerca sa ții pisica in casă, intr-o camera goala măcar in primele săptămâni de la fătare. Poate ai surpriza ca tocmai ea sa-i fi mâncat. se mai întâmplă și asta la unele pisici.

2 răspunsuri:
| Sistemulxxl a răspuns:

Motanul a mancat puii.

| Sistemulxxl a răspuns:

Motanul a mancat puii.Asa obisnuiesc.