| maria009999 a întrebat:

Pisica mea e agresivă fara motiv, am adoptat o de pe strada acum 3 ani și am îngrijit-o și am fost atentă la ea, acum un an am găsit o altă pisică pe scara blocului și am adus o în casă fiind curioasă ce reacție ar avea pisica mea dar în moment ce a văzut o s au luat la bătaie iar dupa am înțeles și m-am informat că pisicile își apără teritoriul, peste o săptămână iubitul meu a ieșit pe scară să hrănească pisica care încă era acolo iar când s-a întors în casă pisica mea l a atacat foarte rau, a început să miaune intr-un mod urat, coada i s-a făcut pufoasă și a sărit pe el și îl zgâria fara să i mai dea drumu până îi curgea sange de la zgârieturile din mâini și picioare la propriu, aici m-am informat din nou și am înțeles că s-a întâmplat asta din cauza că pisica noastră a simțit mirosul pisicii care i-a invadat teritoriul dar dupa treaba asta peste câteva luni în care nu am mai văzut sau atins pisica de pe scara, iubitul stătea pe canapea cu mine ne uitam la ceva pe telefon și pisica noastră s-a pus în brațele lui și torcea, peste 2 minute s-a dat jos de pe el și fara motiv l a atacat exact ca data trecută doar că de data asta a sărit și pe cățelul nostru pe care pisica îl iubește și nu stă un minut fara el iar chestia asta m-a lăsat fara reacție și nu găsesc un răspuns la întrebarea de ce a făcut asta din senin, a trecut un an de la
ultimul atac iar azi făceam patul și pisica a venit să se joace cum face de obicei pentru că îmi aude unghiile atingând lenjeria iar de odată i s au mărit pupilele, coada i s-a făcut stufoasă și dădea să sară și pe mine exact cum a făcut la iubitul meu doar că am fugit repede din cameră și am închis ușa iar de atunci i-am zis mamei să o ia și să n o mai lase la mine în cameră, vă rog un răspuns cei care știți ajutați mă

Răspuns Câştigător
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Cel mai probabil va asociaza mirosul dvs cu cel al pisicii de afara si va priveste ca pe un intrus. Incercati sa va cumparati Feliway, discutati cu medicul dvs veterinar despre Clorhidratul de Trazodona + daca nu este sterilizata, sterilizati-o.

https://www.veterinarladomiciliu.ro/agresivitatea-la-pisici/