| iHATEIDIOTS a întrebat:

Postez pentru a duce la cunoștință problema asta la mai multi oameni și cat de serioasă e.
Este vorba despre cumpararea câinilor de rasa cu pedigree pe olx.
Exista multi rromi care au găsit o nouă modalitate de a face bani din nimic iar aceea e tragerea românilor in teapa cu informatii false si o realitate chinuitoare pentru viitorul stăpân si animal.
Ei posteaza poze caini si pisici de rasa luate de pe net in anunturi iar in descrierile lor le fac cat atrăgătoare pentru a i atrage pe clienți la un pret mai mic.Contrar cu realitatea promisiunile lor din anunt nu se adeveresc.Catelul/pisica cu adevărat nu au pedigree sunt de fapt metisuri (cod urile pedigree sunt false in anunt) nu au nici carnet de sanatate pentru a putea fi ascunsă boala care acel catel ar putea să o aiba motivul de ce in cele mai multe cazuri se vand ieftini.Rromi folosesc numerele de telefon false cu cartela împreună cu miile lor conturi cu nume fals.Ei vor trimite la oameni adrese false sau undeva mai de parte de unde stau ei pentru a nu putea fi găsiți.Modul in care acel rrom da animalutul este de a l arunca din drum in bratele tale laudand ul si mințind cat de bine a fost întreținut de ei cand de fapt cand oamenii ajung acasa realizeaza ca sunt amprentati cu mirosul lor specific de rrom si boala iar cand sunt spălați sunt piele si os.Veterinarul v a spune că acel animal este metis in cele mai multe cazuri in timp ce arunca o concluzie ca are o boala foarte grava sau grea. Exista doua finaluri in situatia asta de cele mai multe ori: să suni să te iei de rromi pentru ce fac iar ei normal vor arunca orice pentru a putea scapa si ascunde realitatea iar daca te iei de ei vor incerca sa devina victime sau sa astepti sa moara acel animal de companie așteptând să isi revina. Unii rromi vor fi disperati să il ia înapoi si sa dea banii inapoi de frica politiei-protectia animalelor si a reclamatilor.Banii care ii dau înapoi purtând ochelari de soare la ochi ieșind dintr un audi sau bmw pentru a le face in ciuda fraierilor cum fac ei bani din furt din cresterea animalelor sau altor mistocherii fara bac fara 8 clase.La stiri apar multe cazuri de genu si am mai auzit de la cunostinte întâmplările lor triste și am putut auzi recent de la cineva.Va dau ca exemplu cum poate sa arate un cont de al lor : https://m.olx.ro/......ipNYF.html

Aveti grija cu anunturile care au numărul acesta din anunt 0791242139 sunt multe conturi care îl au ei folosesc foarte multe numere false dar acesta este cel mai comun.

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Bine de știut. Mulțumim.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

OLX nue un s@it de încredere pentru niciu fel de cumpărături.
Dar dacă vreți "chilipire", asta găsiți.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Problema persista de zeci de ani. Lucrez in cabinet veterinar de 12 ani si tot de atunci e aceasta problema. Mai ales ca peste 80 - 90% din puii de caini luati de la samsari sunt bolnavi de parvoviroza sau alte boli virale / parazitare.

| RazzMTB a răspuns:

Ce faci ma? laughing laughing ai fugit? hai, daca tot erai tare in gura da-mi instagramul tau sa vorbim acolo pe apel, te ține?

| iHATEIDIOTS explică (pentru RazzMTB):

Ho ba ca iti trimit acum drace