| didi_2657 a întrebat:

Prin ce se inmulteste veverita

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna didi,
Trebuie sa stii ca veveritele nu traiesc in grupuri pentru ca sunt animale care se descurca pe cont propriu. Singura perioada in care se apropie e cea de inmultire.
Femelele veverite ajung la maturitate la 6 luni respectiv 1 an la masculi. Interesant ar fi faptul ca veveritele femele pot ramane gestante de la 6 saptamani. Dupa app 90 zile de la imperechere, femela va naste max 7 pui. Puii vor avea putina blanita, vor fi orbi pentru cateva zile, iar dupa 1 saptamana si ceva pot merge. Dupa 6 saptamani puii nu mai depind de mama si isi iau viata in serios, fiecare mergand pe cont propriu. Exista si ceva exceptii, daca imperecherea se face la sfarsitul toamnei si afara e frig, femela va accepta ca puii sa stea langa ea mai mult de 6 saptamani in cazul in care afara e frig iar puii nu isi pot sa se descurce. Veverita nu are o anumita perioada in care naste, de fapt ea poate sa ramana gestanta de 4 ori pe an.
Ai intrebat cum se dezvolta. Ei bine, dezvoltarea puilor e foarte simpla si dupa cum vezi merge destul de repede pentru ca femela are grija de pui 6 saptamani, timp in care, cum ai zis si tu femela hraneste puii cu laptele produs de mamele. Dezvoltarea lor e relativ simpla tinand cont ca puii la inceput nu parasesc locusorul in care se afla la inceput dar dupa 1 luna si 2 saptamani puii sunt capabili sa se descurce singuri, iar mama nu mai trebuie sa aiba rija de ei.
Succes la referat.
Pa, pa

20 răspunsuri:
| ILoveMuflamhn24nobody a răspuns:

Veverita este un mamifer.Naste pui vii si ii hraneste cu lapte.

| ERMO a răspuns:

Veverita e un mamifer deci trage singura concluzia.

| agent003 a răspuns:

Cauta in google si vei gasi

| giuly a răspuns:

Prin seminte de himen.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Face sex veverita masculina cu cea femenina si iese alta veverita din femela.

| Genesis29 a răspuns:

E mamifer, deci prin pui.

| unknownn a răspuns:

Nu stiu sigur dar pariu ca toti cei ce raspund la aceasta intrebare inainte a cautat pe google?

| nonny50 a răspuns:

E mamifer! Naste pui. daca la asta te ai referit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masculii au o pereche de testicule care produc spermatozoizi iar femelele au două ovare, care produc ovule. În timpul contactului sexual, un spermatozoid pătrunde într-un ovul, astfel realizându-se fecundaţia. Ovulul se divide în repetate rânduri, devine un zigot, apoi un embrion, apoi un fetus. Durata de gestaţie diferă de la specie la specie. Au durata de gestaţie de 2-3 săptămâni

| Anonima_2658 a răspuns:

- veverita este un mamifer.[naste pui vii, care ii hraneste cu laptele prrodus de mama pana la o anumita varsta].[nu prin oua.]
x-[

:*

| Florinaa14 a răspuns:

Se inmultesc ca si caini...nu fac oua si chesti de genul asta... daca nu sti cum se inmultesc caini ei se inmultesc ca si oameni se nasc din burtica(cred ca sti dar in fn)Sper ca te-am ajutat :X

| ßΘɱßΘɴίκ a răspuns:

Cea mai penala intrebareoh go on

| didi_2657 explică:

Eu vroiam ceva mai detaliat ca imi prebuie pentru proiect
in ce luni se imperecheaza?
depa cate zile se nasc puii?
si cum se dezvolta ei?
asta imi trebuia ca stiu ca e mamifer si naste pui vii care sunt hraniti cu laptele produs de mamele

| Dootzy a răspuns:

O sa incerc sa-ti dau explicatiile prin 2 enunturi:
Veveritele sunt mamifere.Mamiferele nasc pui vii pe care ii hranesc cu lapte dat de mamela.

| Karinakari99 a răspuns:

Naste pui de veverita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pune un indigo sub curu veveritei femele si face gemeni.se inetelege cum se face copii de veveritule nu?

| carmen26 a răspuns:

Eu am veverite siberiene le am cam de vreo 5 luni si inca nu au facut pui si stiu ca e ciudat sa ai veverite siberiene dar chiar sunt dragalase si jucauje oricum succes

| Tyberyu_Tyby_1986 a răspuns:

Normal ca orce mamifer, cu diferentele de gestatie adevate speciei