| Goddessss a întrebat:

Salut!
Am o întrebare.
Eu aveam două broaște țestoase din decembrie 2017.
In august in 2020 tocmai ce eram pe la bunica mea si le țineam într-un adăpost mare sa se plimbe când am făcut picnicul, nu știu cine a mutat adăpostul acela si masculul (el fiind de ori mai mic ca dimensiune decât femela) a evadat.
Nu am observat decât doar după câteva minute ceea ce se întâmplase.
De găsit nu l-am mai găsit, ținând cont că bunica are si o vale și el mereu când auzea apă, acesta fugea mereu spre ea.
Problema e, ca nu știu dacă e ok pentru broasca mea sa stea singură.
Nu observ nimic deosebit sau special la ea, nimic schimbat, dar țestoasele sunt animale care suferă sa stea singure? Ce credeți? Sa-i cumpăr un nou partener sau e ok si asa singură?

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Traiesc singure toata viata si numai la imperechere cauta partener, asa stiam.

| raMLesS a răspuns:

Cat de mare e adapostul? Testoasele au nevoie de un acvariu sau adapost mare, si sa aiba neaparat apa acolo, cat sa poata inota fara probleme in ea.
Si nu, nu are nevoie de companion, testoasele sunt animale singuratice.

| Goddessss explică (pentru raMLesS):

Pai, atunci când le am mutat, era ceva improvizat pentru uscat. (chestia aia era pe iarba efectiv)
acum are un tertariu special pentru ea

| raMLesS a răspuns (pentru Goddessss):

Ok, funda? laughing