| busyborsa a întrebat:

Sall as vrea sa stiu si eu care este primele 5 rase de caini cei mai periculosi adica
1 Pitbullul de ce big grin dau funda

Răspuns Câştigător
| WannaMore a răspuns:

1.Pitbull
In primul rand, trebuie stiut faptul ca un caine pit bull este neinfricat si va invinge orice oponent, infigandu-si coltii in prada pana cand o omoara. Au de asemenea reputatia de a fi facut victime si in randul oamneilor si sunt folositi la lupte de caini.

Desi educat de mic, poate dezvolta un comportament agresiv la maturitate. Astfel, proprietarilor le este recomandat sa nu ii lase sa interactioneze cu caini straini fara a fi supravegheat, si sa cunoasca modul in care pot fi despartiti daca se iau la bataie.

Pentru aceasta rasa este obligatorie o educatie ferma, timpurie, realizata cu simt de raspundere si fermitate.

Un caine pit bull poate fi de multe ori incapatanat, insistent si predispus sa dezvolte agresivitate fata de alti caini, in special de acelasi sex si cu aceeasi pozitie ierarhica.

2.Rottweiller

Acestor caini li s-a dus vestea in ceea ce priveste agresivitatea ca urmare a instinctului de aparare a teritoriului extrem dezvoltat, motiv pentru care sunt si excelenti caini de paza.

Initial folosit pe post de caine care supraveghea turmele de oi, rottweiler-ul a devenit in timp una dintre cele mai cunoscute rase de aparare. Desi uneori adopta un comportament rautacios, rasfatat si usor agresiv, dresajul si educatia adecvata fac dintr-un rottweiler un caine de companie iubitor si foarte devotat fata de cei care il cresc.

Rottweiler-ul este inteligent si calm, insa are o personalitate puternica si este de multe ori ambitios.

Daca sunt atacati sau doar provocati, rottweilerii se transforma in luptatori puternici, care nu renunta deloc usor. Sigur pe sine, rottweiler-ul asculta de un singur stapan care il poate domina.

3.Ciobanescul german
Acesti caini sunt foarte inteligenti si vigilenti, fiind astfel adesea folositi de catre autoritati in misiuni de cautare si salvare. Ciobanescul german este cunoscut ca fiind de incredere, fara frica, usor de dresat si puternic.

Desi nu foarte afectuosi, ciobanestii sunt foarte loiali, iar cu un antrenament adecvat pot indeplini tot felul de sarcini. Cainele ciobanesc german a fost in mod consecvent una dintre cele 10 rase favorite in Statele Unite.

4.Husky siberian

Cainii Husky sunt mai intai de toate energici si inteligenti. Nu sunt considerati caini de paza din cauza temperamentului bland, dar se numara printre cainii care pot ataca oamenii destul de des.

Cainele Husky este agil si usor de dresat, jucaus, dar si responsabil. Rasa este cunoscuta pentru participarea la operatiuni de cautare si salvare in Arctica.

Husky siberian a aparut pentru prima data in Asia de Nord, fiind utilizat pentru trasul saniei de catre populatiile normandice. Rasa a fost adusa in Alaska in 1909, cand primul atelaj de huskyi a intrat in concursul Alaska Sweepstakes Race. Peste cativa ani, husky-ul siberian castiga curse de sanii, devenind caini respectati pentru puterea si rezistenta lor incredibila.

5.Malamut de Alaska

Fiind foarte energici si activi, acesti caini pot distruge totul in jurul lor si pot deveni agresivi daca se plictisesc, avand nevoie de multa miscare pentru a fi fericiti.

Malamutul este un caine loial si prietenos cu oamenii, in special cu copiii. Este, de asemenea, foarte inteligent, dar independent, si prezinta o personalitate puternica. Potrivit specialistilor, acesti caini au nevoie de un stapan care sa reprezinte liderul haitei, prin autoritate si fermitate.

Sincer, pe mine cel mai mult dupa pitbull m-au speriat cainii Doberman. Uita-te la video-ul asta: http://www.fiicurios.ro/......zilei.html :))funda?

7 răspunsuri:
| floryynnel a răspuns:

Nu conteaza rasa, depinde cum il cresti, pot sa existe si maidanezi mult mai periculosi decat pitbull si invers, totul depinde de cum este crescut.
In topul meu, cei mai periculosi caini sunt ciobanestii(caucazian/bucovina/asia centrala/mioritic...) sunt caini masivi, nu ai cum sa treci de ei asa usor daca sunt porniti pe tine. Cg este agresiv daca il dresezi, altfel nu
Dupa cred ca vine rott/amstaff/dog argentinian/cane corso/pittbul. Toate rasele sunt periculoase, dar depinde de cum sunt formate.

| pwp a răspuns:

Eu stiu de Amstaff happy

| liliacALB a răspuns:

Voi ati auzit de ciobanesc belgian?winking

| DushulRece a răspuns:

BA voi sunteti tampiti? Asta scrie care ESTE rasele, si voi ii raspundeti la intrebare in loc sa il corectati ca e un fail?

| liliacALB a răspuns (pentru DushulRece):

Ha ha ha, sa te apuci sa corectezi toate greselile gramaticale din acest site e ca si cum ai incerca sa decodezi MATRIX-ul laughing

| AndreeutzaDeea a răspuns:

Rasele sunt doar pentru aspect, comportamentul il decide firea fiecatui caine, succes!

| rafaell a răspuns:

laughing Pe 1 e doberman