| raduqu a întrebat:

Deci ziceti-mi un caine care sa fie foarte mare, dar si loial! Un Mastiff Tibetan am vazut ca sunt destul de mari si am auzit ca-s foarte loiali. Ziceti-mi voi un caine care sa fie asa!

Răspuns Câştigător
| SteelShadow a răspuns:

Buna seara!
Am multa experienta in rasele de caini, deci iti pot raspunde.
Da, ai dreptate, un Mastiff Tibetan este foarte bun pentru ce conditii pretinzi tu. Dar sunt inca vreo 130 de rase de caini de talie mare care sunt, de asemenea, loiali.
Nu pot sa-i enumar pe toti aici, dar voi scrie cativa dntre ei:
- Ciobanesc German;
- Ciobanesc Belgian;
- Collie (foarte, foarte loial);
- Komondor;
- Ciobanesc poloz de Tatra;
- Ciobanesc olandez;
- Dog german;
- Dobermann;
- Rottweiler;
- Bullmastiff;
- Mastiff;
- Cane Corso;
- Terra Nova (ti-l recomand eu, e cel mai loial caine din cati sunt!);
- Mastino Napoletano;
- Hovawart;
- Ciobanesc de Berna;
- Bloodhound;
- Saint Bernard;
- Caine de stana elvetian;
- Ciobanesc Moldovenesc;
- Ciobanesc mioritic;
- Ciobanesc carpatin;
- Lajka;
- Retriever;
- Saluki;

Si inca multi, multi altii!
Nu uita ca orice caine, chiar si unul comunitar, daca este crescut cu multa grija si afectiune, devine un caine loial, gata mereu sa-si ajute stapanul!

Sper ca te-am ajutat!
O seara placuta in continuare!

4 răspunsuri:
| AnduTzelul a răspuns:

Un Ciobanesc ti-as recomanda.

| hp8510p a răspuns:

Rottweiler

| thalyslly a răspuns:

Fila brasiliero

| thalyslly a răspuns:

Ciobanesc de barna sunt mari si seamana un pic cu mastiff tibetan