| Denis_Andreescu_1997 a întrebat:

Salut, am cumpărat 2 perusi, de vreo 2 zile ii am, când merg lângă cușca se sperie dar dacă bag degetul la ei in cușca se urca pe deget, știe cineva de ce fac așa?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce? de ce se sperie sau de ce se pune pe deget?
Se sperie pentru ca sunt inchisi intr-o cusca, si trece cineva pe langa ei, de 20 de ori mai mare. Se pune pe deget pentru ca in mediul lor natural, stau pe crengute, si mai putin pe jos, doar cand mananca.
De-asta au si ghearele alea, sa se poata prinde de ceva.

| BufnitaNocturna a răspuns:

Perușii sunt niște animale de companie excelente, doar că puțin sperioase la început. Îi aveți doar de 2 zile, perfect ar fi să îi lăsați să se obișnuiască cu mediul și cu dumneavoastră. Încercați să le vorbiți să se obișnuiască cu vocea dumneavoastră, ocazional le puteți da și drumul într-o cameră să zboare, le face bine la aripi. Spor și multă răbdare.