| Drafters a întrebat:

Am cumparat ieri un Beagle mascul de 7 saptamani si o nedumerire. Eu locuiesc la apartament, iar catelul nu are varsta necesara plimbariilor exterioare. Astfel, trebuie dresat momentan sa isi faca nevoile intr-un singur loc, pe un servetel absorbant. Am ales ca toaleta un colt langa iesirea din camera. Cainele nu vrea sa isi faca nevoile pe el si le intinde in tot apartamentul. Care ar fi cea mai buna metoda de a-l educa sa isi faca nevoile unde trebuie? Problema este ca imi este foarte mila de el dupa ce il cert pentru ca are o privire foarte trista si simte. Imi este foarte greu sa il vad trist. Ar trebui sa il las sa se acomodeze 2-3 zile cu noul camin sau sa incep de acum dresajul cu nevoile? Va rog sa imi spuneti pas cu pas cum trebuie facut. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| sonya_5952 a răspuns:

In primul si in primul rand NU apela la pedepse fizice, catelul tau este mult prea mic. Va trebui sa fii foarte rabdator dar si perseverent in acelasi timp. De fiecare data cand urineaza spre exemplu intr-o alta zona a camerei, cearta-l si du-l in locul in care are servetelul sau ziarul pe care ar trebui sa-si faca nevoile. Un alt truc pe care eu l-am incercat si chiar a functionat dupa o perioada este sa ii imbibi prosopelul din locul respectiv in putina urina de-a lui pentru a-l ajuta sa-si identifice mirosul in noul mediu. Cea mai buna modalitate insa ramane sa-l scoti afara la intervale de timp regulate, cat e micut ceva mai des, pana cand se va obisnui si o sa-ti spuna el cand vrea sa iasa. Iti urez mult succes si sa te bucuri de noul membru al familiei tale.

1 răspuns:
| Drafters explică:

Cam cat timp ar trebui sa stau suparat pe el dupa ce urineaza?