| 123456FOREVER a întrebat:

Salut, am cumpărat un Beagle pentru ziua prietenei mele. Câinele este mascul și are 8 săptămâni. Ziua ei este abia duminica și pana atunci trebuie sa îl țin la mine in apartament. Problema este ca își face nevoile in apartament și când îl duc afara nu face nimic. Cum îl pot face sâni își mai facă nevoile in casa?

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Un caine fiind pui trebuie sa-l tii cam toata ziua afara pana face, este bataie de cap cand sunt mici, dar nici sa ii duci in casa si primul covor pe care ti-l vede, incepe sa-si faca nevoile.
Pana la ziua prietenei tale, mai poti cumpara covorase tip absorbante ori pampersi pentru caini, ii gasesti la petshopuri. Un pui se dezvata de acest obicei dupa cateva luni bune, si bineinteles cat tine de rabdarea ta. Sper ca ii vei da "instructiunile de folosire" pentru catelus, asta in cazul in care ea nu a mai avut niciodata un caine in apartament.

| OnuOnulică a răspuns:

Trebuia direct să îl duci decând l-ai cumpărat la prietena ta și îi ziceai că îi dai cadoul mai repede.

| Moraru_Emma_1997 a răspuns:

Pune-i nisip special și pune-i intr-o cutie provizoriu pana il duci. Atunci cand vei iesi, du-l in baie, mototolește bine de tot o hartie sau da i o jucărie, lasa-i de mancare si lasa-l acolo. Probabil este foarte speriat acum. Nu il certa atunci cand vezi ca face caca, cel puțin nu ridica vocea la el. Animalul devine stresat iar in timp ii poti schimba temperamentul si poate deveni agresiv?