| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Salut. Am cumpărat un cățel Husky iar proprietarul mi-a spus ca are pedigree. Când mă uit în carnetul de sănătate nu scrie nimic. Cum pot afla dacă are și care este pedigree-ul?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

A avea un pedigree înseamnă că câinele, împreună cu părinții, bunicii, străbunicii săi etc. au fost câini de rasă pură înregistrați oficial de asociatia chinologica. Adică are un ALT document ce atestă asta. Dacă documentul nu e, nici pedigree-ul nu e (doar verbal și degeaba)

| gabicoo a răspuns:

Pentru pedigree trebuie să aibă un certificat.

| TimberWolf a răspuns:

Pedigree e un certificat, daca nu exista, ti-ai luat teaca!

| Ummm a răspuns:

Dacă nu ai luat câinele spune-i proprietarului ca vrei certificatul de pedigree.
Dacă nu ti-l da cerei sa scoată din pret