| GragnatoLuca a întrebat:

Am luat de curand un nou porcusor de guineea, specia american, destul de marisor. L-am luat ieri de la Animax, si, de cand l-am pus in cusca fuge intr-un singur loc si sta acolo ore in sir si isi schimba locul ocazional.
E ceva in neregula cu el?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Dureaza pana se acomodeaza cu noua casa. Incearca in primele 2-3 saptamani sa eviti sa-l iei in brate ca sa nu-l panichezi, asigura-te doar ca are tot timpul fan (trebuie sa manance un ghem de fan cat el pe zi), cereale si apa si lasa-l se acomodeze.

In plus e animal care in mod natural e pradat, instinctele lui ii zic sa aiba grija si sa fie pe faza, tot timpul se va simti mai bine cu ceva deasupra capului pana nu se invata cu tine si asta o sa dureze ceva vreme.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E speriat. Nu cunoaste locul in care se află. E ceva normal.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si daca sta ore in sir ce? Tu ai vazut vreodata doi porcusori de Guineea cum se imperecheaza? E foarte amuzant. Gindeste-te la opusul unei imperecheri iepuresti. Ai nevoie de foarte multa rabdare ca sa urmaresti asa ceva...winking

| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!

Nu cred ca are nimic. Poate e ceva de moment, pana se acomodeaza cu noua locuita si noul mediu in care a fost adus. Probabil in cateva zile o sa devina mai activ.