| Lara_2227 a întrebat:

Salut.

am primit o pisicuta acum can o luna. ea a stat la tara pana am primit`o eu, dar stie sa faca la litiera si e educata in mare parte.

problema mea este ca se urca pe masa si fura mancare. nu vreau sa credeti ca nu o hranesc, din contra, mananca foarte mult. iar cand stam noi la masa miauna pe langa noi incontinuu ca sa ii dam din mancarea noastra, desi putin mai incolo este castronasul ei.

eu m am gandit sa nu mai las mancare de masa [ia de pe masa orice, placinta, tort, iaurt, mancare gatita], dar parintii mei tot mai lasa cate o bucata de placinta, un mar, ceva, pentru ca asa a fost dintotdeauna.
parintii mei mi-au zis ca daca nu dezvat pisica de la a se urca pe masa si sa ia mancare o vor da din casa. nu vreau asta, caci e o pisica buna si iubitoare si nu strica nimic, doar se urca pe masa...

sfaturi, va rog?

8 răspunsuri:
| Ballet a răspuns:

Spune-le parintilor tai sa nu mai lase mancarea pe masa, nu este vina pisicii ca ei sunt neglijenti, in timp ce mancati tine-o inchisa in camera cu mancarica ei, si dupa, nu lasati nimic pe masa.
O pisica cere responsabilitate, pe care o au toti cei din casa, nu doar stapanul pisicii. Este mare pacat sa se arunce 'in strada' un sufletel, in loc sa fie parintii tai putin mai atenti.
Succes, si sa-ti traiasca pisicuta! happy

| cinnamon a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa o faci pe pisica sa "uite" de bucatarie. Nu o lasa inauntru, pune-i castronelul cu mancare in alta incapere si incearca sa nu ii dai mancare gatita, asa o sa se obisnuiasca cu mancarea ei si atat. Ar fi bine ca pisica sa aiba o rutina in ceea ce priveste mancarea si o dieta echilibrata.

| Deea10_8134 a răspuns:

Atunci cand se urca pe masa o poti uda cu cateva picaturi de apa. la mine a functionat.Succeshappy

| Crisu a răspuns:

Nu poti incerca sa nu o lasi in bucatarie? Iubesc animalele foarte mult, dar de fiecare data cand mai face ceva sa ii arati matura sau batul si o sa se sperie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ceva in genu` la un caine din cartierul meu.Tot asa (e mic de statura)si urca pe masa si fura tot. L-au dezvatat asa:in primul rand nu mai avea acces la bucatarie si i-au pus castronul cu mancare in alta camera, iar cand ei mancau la masa el manca in alta camera.Cand era singur in casa, stapanii incuiau bucataria.Asa l-au dezvatat.Acum s-a obisnuit sa nu mai fure mancarea de pe masa si sta langa ei cand mananca.

| SwEeTgYrL a răspuns:

Incearca sa n-o mai lasi prin bucatarie cand nu esti acolo... asa fac toate pisicile chiar daca nu ne place...happy

| Diianaaa a răspuns:

Pai atunci cand mancati ar trebui sa-i dati si pisicii acelasi fel de mancare ca sa nu se urce pe masa pentru ca si unei pisici i se face pofta... dar daca nu vrei s`o inv cu mancare gatita trebuie sa o pui in alta camera in timp ce mancati si ca sa nu planga dupa voi dai ceva cu care sa se joace`happy:*
Sper ca sfatul meu iti va fi de folos`:* ...Succes!

| Anim3FaNG1RL a răspuns:

Cand mancati si "cere" si ea dai ceva ce o pisica nu poate manca sa vada ca nu ii place. si despre urcatul pe masa.incearca sa lasi o data mancare pe masa si pe mancare sa pui putin piper dar foarte putin sa vada ca nu-i place si nu se va mai urca eu asa am facut cu cainele meu pentru ca rodea papucii acum nu-i mai roadebig grin. sper ca te-am ajutatwinking.