| Iriinok a întrebat:

Am si eu cateva intrebari. Am 2 perusi, un mascul si o femela, si as dori sa faca oua. Nu stiu cum sa procedez... Stiu ca le trebuie cuib, dar si-l fac singuri, sau trebuie sa il fac eu? Masculul are in jur de 9 luni, iar femela are circa 7 luni ..Cand fac oua? De ce are nevoie femela pentru a depune oua? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Dragosh15 a răspuns:

Salut! In primul rand varsta optima de imperechere pentru femele este de 8 luni nu este recomandat sa o imperechezi mai repede! mai au nevoie de o cusca destul de spatioasa,o cadita de baie,de un cuib spatios(in care sa pui talas,femela va alege de cat are nevoie),os de sepie,creta alba,dar si de nisip.E bine ca in aceasta perioada sa le dai fructe si legume dar evita urmatoarele (cartof,varza, zahar, dulciuri), insa sa ai grija daca le dai sa fructe sau legume, acestea sa nu fie ude.O sursa f buna de vitamine este oul dar acesta trebuie fiert timp de 20 min si sa nu le dai coaja de la ou(poate contine salmonela). Perusii mai au nevoie si de 12 ore de lumina pentru da putea produce vitamina D care este esentiala!

3 răspunsuri:
| Sup3rN0va a răspuns:

Poi in primul rand trebuie sa stea impreuna cel putin 3 luni sa se poata imperechea si in al-doilea rand sa aiba varsta optima adica maturizarea sexuala intre 7-9 luni.
Si de regula papagali nu se vor imperechea daca nu vor avea cuib dar pe deasupra nu trebuie sa fie stresati le trebuie si spatiu cum crezi ca va ingriji puii intr-un loc mai mic de 1 m si puiu sa apara intr-o cusca mi se pare cam chinuitor mai ales cand o sa fie si puiul sau mai multi E o diferenta sa aiba grija de niste puii in cusca si alta e in mediu lor natural unde nu ai deranjeaza nimeni.Eu zic sa le dai si drumu prin camera/balcon si o sa le prinda bine.
Daca nu poti face asta eu zic sa nu le mai ie-i cuib si sa renunti la puii.

| Dragosh15 a răspuns:

Ar mai fi unele lucruri care ar trebui facute dar daca mai vrei informatii iti las adresa mea de mess d. dragosh_97