| GabiRosu a întrebat:

Salut.am si eu o intrebare.am un un rottweiler de 2 ani, f bine dezvoltat, fioros la prima vedere dar prietenos cu strainii. specific ca stau la curte si am nevoie de paza.cum as putea sa il dezvat de acest obicei de a fi prietenos si sa-si faca datoria de caine de paza? multumesc anticipat, stiu ca o sa fiu si criticat dar....asta e

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cainele se dreseaza de la 3 luni la un an, dupa care este foarte greu de dezvatat.
Rottweiler este un caine de lupta foarte feroce si invata greu "finetele", sa deosebeasca omul bun de cel rau. Daca iei masuri drastice (izolare de la lume, batut etc.) risti ca pe urma sa urasca toti oamenii (inclusiv pe tine) si sa le atace chiar si pe nepregatite.

Incearca sa iei legatura cu un dresor calificat!

Rottweiler este o rasa nebuna, greu controlabila la maturitate.

| Dolores214 a răspuns:

Simplu al ți ferit de oamenii intr-o boxa 1 luna și mai aduci un prieten din când în când și al pui pe prietenul tău sa se răstește la caine și după un timp o sa vezi dacă ferit de oamenii bafta