| Luna77 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare, dintre ciobanesc german și rottweiler ce ar trebui sa aleg?

4 răspunsuri:
| Viitorulapropiat a răspuns:

Depinde de ce spatiu ai la dispozitie...eu as alege rottweiler. Daca ai o curte mare,ciobanescul ar fi o alegere buna.
Ciobanescul german este un caine foarte istet si prietenos cu copiii, un foarte bun paznic.
Rottweiler ul trebuie dresat, deoarece este o rasa destul de agresiva si periculoasa, il poti tine si in apartament, dar ambii au nevoie de miscare si iti recomand sa ii iei de mici.

| Rocsid a răspuns:

Am avut si si.
Eu persoal recomand ciobanesc german.Sunt mult mai usor de dresat si sunt foarte buni cu copii si musafiri..deloc impreviibili cum sunt rottweilleri.
Rotweilleri sunt catei extrem de posesivi cu familia si asta poate fi o parte negativa ca in afara de voi sa nu mai accepte pe nimeni.
Oarecum sunt rase destul de asemanatoare si sunt create amandoua pentru paza dar eu am mai multa incredere intr-un cg decat intr-un rottweiller

| PepsiGirl a răspuns:

Eu sa fiu sinceră a-și alege ciobănesc german pentru ca sunt mai frumoși, mai ușor de dresat, și sunt foarte inteligenți. Asta este părerea mea dar tu alegi ce îți dorești.