| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am un amstaff de 7 luni mascul,stau la apartament si de fiecare data cand ies cu el la plimbare sau sa-si faca treburile el trage foarte tare, ce pot sa fac? Un dresaj ii foarte scump si nu-mi permit.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Rosenweiss a răspuns:

Buna. Nu trebuie sa-l duci la dresaj, trebuie doar sa investesti putin timp si sa ai rabdare. Daca stii engleza, iti recomand video-ul asta: https://www.youtube.com/watch?v=sFgtqgiAKoQ
Dintre toate videoclipurile vazute si articolele pe care le-am citit, asta m-a ajutat cel mai mult. Ideea este foarte simpla. Crede-ma, eu am un labrador de 6 luni si de aproape 20 kg, stiu ce inseamna sa traga de lesa.

1 răspuns:
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Dresajul este chiar foarte scump, ai dreptate.
Eu am procedat astfel:

Cumpără o carte de dresaj de pe net si eventual si niste CD-uri de dresaj.
Sa nu te gandesti ca esti doar un om simplu si nu vei putea sa il dresezi.
Este foarte simplu!
O data ce vei cumpără cartea si vei citi din ea vei vedea ce sa faci!
Eu am o carte si niste CD-uri.Deocamdată de abia am învățat-o pe catelusa mea doar câteva trucuri.
O sa vezi ca dupa ce o sa il dresezi nu o sa mai trag + ca va sti si alte trucuri.

Sper ca te-am ajuta!
Succes cu câinele si dresajul!

Funda?