Întrebare recomandată | Pisicutzah a întrebat:

Am un caine care cauta mereu sa scape din curte. I-am blocat intrarile, dar cand prietena mea intra in gradina sa faca treaba, PAC! cainele meu o ia la goana. Va rog foarte mult sa ma ajutati sa fac cainele meu sa nu mai plece din curte si sa stea la locul lui. A invatat de la un caine vagabond numit Rex, si daca cainele meu nu l-ar fi vazut, ar sta la locul lui. Va rog ajutati-ma sa invat cainele asta sa stea acasa si sa nu mai fuga, altfel imi iau alt caine.
Dau funda celor care dau mai multe informatii big grin!

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Se numeste lant, si e cunoscut de multi dintre ciini. Daca vrei sa il lasi mai liber, nu doar legat de un lant, poti atasa lantul la o sirma mai groasa pe care o prinzi in doua puncte si care sa treaca de-a lungul curtii, incit lantul sa poata culisa (sa alunece) pe sirma. Ciinele, legat de lant, nu va merge mai mult decit ii permite sirma+lantul, si va fi si legat, dar va avea si libertate suficienta. Deci daca ai sirma de 5 metri si lantul de 1 metru, ciinele va avea 7 metri in lungime si doi in latime, asta inseamna 14 mp de libertate, ceea ce eu cred ca e suficient pentru el.

| Mihaela1964 a răspuns:

Ce bine ca tu ai intrebat, tu ai raspuns, inca de doua ori! Leaga cainele cat intra prietena ta unde intra si ai rezolvat problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ia-ti alt caine, nu ai incotro, e un caine vagabond, nu vad solutii sa-l potolesti.
Te pup!

| costivr a răspuns:

Nu mai da vina pe nimeni... nu a invatat de la nici un caine si daca il tineai inchis in casa freca, cu labutele pe covor sau isi ascundea mancare pe sub lucrurile din casa.
legatul este solutia de moment, dar daca vrei sa il dresezi ceartal ori de cate ori sapa. ia un ziar fa-l sul si cand il vezi ca sapa ardei una cu ziarul peste fund. nu tolera nici o data. si el o sa se invete.

| Pisicutzah explică:

E un caine-haimana

| Pisicutzah explică:

Domne, eu ii dau mereu de mancare, ii dau apa, ma joc cu el, dar pleaca mereu