| OPisicaLaFereastra a întrebat:

am un caine care tot fuge de acasa. nu pun bine mana pe usa de la curtea gainilor(care mai are o usa care duce spre blocul al mare), fuge ca din pusca! Ce as putea sa-i fac eu acestui caine, ca sa nu fuga?

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Buna!
In primul rand,ai nevoie de o lesa si o zgarda. Pune-i zgarda cainelui,prinde de ea lesa,i-ati recompense la tine(pe langa mangaieri mai folosesti piept de pui fiert,carne de vita fiarta,cascaval,crenvusti,biscuiti/batoate pentru caini etc.).
Mergi cu el in fata portii,il ti bine de lesa si deschizi poarta. Iii zici "nu-i voie","asteapta" si cand se repede sa iasa il smucesti usor de lesa(fara sa-l ranesti),ii spui ""nu-i voie","asteapta" si cand se pune in sezi si asteapta ii spui bravo,il mangai si-l recompensezi. Apoi iesi tu prima pe poarta, apoi el(asta e regula, asta inseamna ca tu esti liderul, exact ca in haitele de lupi daca stii). Repeti asta de mai multe ori, pana poti sa-l lasi fara lesa sa astepte. Da vezi sa nu dureze prima lectie mai mult de 10min. Poti repeta intr-o zi de mai multe ori, dar cu pauze de cateva ore. Iar cu timpul poti mari durata pentru al invata. Daca ai rabdare vei reusi.

Răspuns utilizator avertizat