| Spataru_Ilie_1991 a întrebat:

Am un caine de rasa pitbull si l-am cumparat de la un tip care se ocupa cu cresterea si vanzarea acestor exemplare dar din pacate nu am pedigree la el si nu stiu ce sa fac sau cum sa fac rost de un pedigree.Am doar carnetul de sanatate

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Buna,
Pedigree-ul reprezinta unica dovada ca animalul apartine unei anumite rase.
Pedigree-ul cainilor nascuti in Romania este eliberat de asociatia chinologica romana, acesta contine următoarele date:

numele cainelui, numarul la care a fost inregistrat cainele in Cartea de Origine Romana, rasa, varietatea, parul, culoarea, data nasterii, sexul, numele si adresa crescatorului, tatuajul sau microcipul cainelui si arborele genealogic al cainelui ( parinti, bunici, strabunici si stra-strabunici). Pentru ca un pui de caine sa poata primi pedigree trebuie sa provina din doi parinti de aceeasi rasa.
Eventual, ai putea intreba crescatorul despre parintii cainelui si sa ceri sa ii vezi pentru a confirma ca sunt aceeasi rasa cu cainele tau.

Sper ca ti-am fost de folos. happy

| Spataru_Ilie_1991 explică (pentru frostxtq):

Si imi trebuie ceva acte ale parintilor lui pentru ai putea face pedigree pentru ca parinti i-am vazut
cand l-am cumparat

| frostxtq a răspuns (pentru Spataru_Ilie_1991):

Da, poti sa ceri crescatorului carnetele de sanatate sau sa il rogi sa vina cu tine si sa aduca el carnetele. E cel mai sigur si cel putin stii un lucru.