| Cioboata_Mihai_1975 a întrebat:

Am un catelus boxer si cred ca e cam agresiv/energic. Nu are nici un an ( cam vreo 9-10 luni) si intrebarea mea este daca la maturitate (dupa 2 ani) o sa fie mai prietenos si mai linistit?

Răspuns Câştigător
| Ademira a răspuns:

Depinde cum il inveti. Daca e foarte energic, incearca sa ii consumi energia apoi sa faci cateva exercitii de dresaj cu el. Altfel va face cam ce va vrea cu tine. In momentul in care e zvapaiat sau exagerat de energic, nu il recompensa sub nici o forma, nu mangaieri, nu vorbit, nimic. Il ignori complet, iar cand se linisteste, il mangai ca sa inteleaga care e comportamentul pe care ti-l doresti de la el.

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Asa sunt ei-energici.Prietenos nu devine. Teoretic ar trebui dupa 2 ani sa fie mai cuminti, dar...Eu am unul de 2 ani si e f.activ si rau, dar asa am vrut sa fie.

| mimi a răspuns:

Da o sa fie caci o sa fie mai matur insa nu cu mult ca nimeni la 14ani nu e foarte linistit

| XDeDeX a răspuns:

Am si eu o boxerita dar a mea e batranica ( 9 ani) ideea e ca boxeri cum ii inveti asa ii ai ei in general sunt blanzi linistiti... acuma nu este regula 100% ca toti sunt la fel dar daca e asa foarte putin se va schimba dupa 2 3 ani... bucura-te macar e energic... a mea doarme si se tavaleste pe jos toata ziua