| sandmonkey a întrebat:

Salut, am un catelus care are o luna si 4 zile, incearca mereu sa vomite cred, adica face asa din gat dar nu vomita. Cred ca are viermi intestinali sau limbrici.Am cumparat niste pastilute mici pentru limbrici, care se dau una la un kg, o sa-i dau 2 maine dimineata si 2 poimaine.Este ok?

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Stai putin, ce pastile, cum se numesc? Cine ti le-a dat?
Catelul cantareste 2 kg la 1 lună?
Du-l mai bine la veterinar, fiindcă nu e in regulă să ii dai doua pastile odată, cum se dă celor adulti, trecuti de 10 kg.
De exemplu, Pratel, se dă puiului de catel doar 1/4 (un sfert) dintr-o pastilută...
Să nu il ucizi cu două odata!

| sandmonkey explică (pentru floresdemayo):

Sunt rombendazol, pastilute d alea mici care se dau si la pui, pisici spre exemplu, nu doar caini
si se da o pastila pe kg, scrie pe ele asta

| sandmonkey explică (pentru floresdemayo):

Pratel este o pastila de deparazitare, rombendazol este o pastila ceva mai usoara sa zic asa, adica atata timp cat se da si la pui, cred ca intelegi, adica nu e pastila de deparazitare la care sa se dea un sfert

| floresdemayo a răspuns (pentru sandmonkey):

Rombendazol? Stiu ce e! Dar cântărește inainte catelusul, se recomandă 1 comprimat la kg.
Catelul tau, in vârstă de o lună, chiar are 2 kg?

| sandmonkey explică (pentru floresdemayo):

Are 1,7 kg pentru ca au fost doar 3 catelusi, si s au alaptat cum trebuie

| floresdemayo a răspuns (pentru sandmonkey):

Eu i-aș da doar 1 comprimat și jumătate. Nu două.

| Catalin77945 a răspuns:

Este ok, daca nu isi revine poti sa il duci la veterinar

| OnlyDeagle a răspuns:

Mergi cu el la veterinar! poate fi vorba de "jigodie" este o boala la animale, daca nu face vaccin impotriva iti moare