| robymic60 a întrebat:

Salut.Am un husky de 7-8 luni și am o problemă cu el.De o zi se simte rău.Nu are chef de nimic,stă toată ziua întins pe jos,e palid și fără vlagă.Pe lângă aceste lucruri, nu se atinge de nici o mâncare.Menționez că acum 2-3 Zile i-am dat cam multă mâncare de câini(granule junior) și le-a vomitat pe toate.Tot acum vreo 2 zile era foartecaldafară, vreo 30 de grade,și eu fiind prost,l-am lăsat legat lângă cușca, unde era soare.Stiu,un câine husky nu se tine legat,dar sunt obligat.Mă rog,sa nu deviem de la subiect.Ei bine,când l-am văzut ca ii era foarte cald l-am udat puțin cu apa rece pe blăniță,după care l-am mutat la umbra.Și mă întreb daca a răcit,si de aceea e așa palid si lipsit fără vlaga. Aveti ceva păreri?

PS:Alții imi spun ca a mâncat un șobolan,alții spun ca are viermișorii si ca e constipat.

Apropo, vaccinul anti-turba i l-am facut acum câteva luni.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
I-ai facut toate vaccinurile? nu doar ati-rabic, deoarece si celelalte sunt necesare, mai ales ca acele vaccinuri impedica boli mortale cum este boala carrie, sau parvoviroza. Are deparazitarea interna facuta, adica impotriva viermisorilor intestinali?, daca nu are poate sa aiba virmisori, are deparazitarea externa facuta? adica contra puricilor si capuselor? Daca nu are poate sa aiba o boala din cauza muscaturii capuselor care sunt mortale, cum este boala lyme, babesioza, tularemia.
Daca are vaccinurile facute la zi si deparazitarile, poate a facut insolatie, poate a intrat in soc termic din cauza ca i-ai dat apa rece pe el cand era infierbantat, poate ca a mancat ceva ce nu i-a priit, poate ca are probleme cu stomacul, ficatul, rinichii, inima, deci poate are multe, chiar foarte multe si doar un medic veterinar dupa un consult poate sa iti dea diagnosticul corect si concret dar si tratamentul corect. Deci nu mai sta si astepta pana nu o sa fie prea tarziu.
Ps. Chiar daca il ti legat, ofera-i conditii, umbra neaparat si mereu sa aiba apa langa el, e un suflet, nu e un lucru!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu te duci cu el la medic veterinar? Daca nu isi revine pana maine iti recomand sa te duci cu el la veterinar.

| Anonimă1666 a răspuns:

Mergi cu el la veterinar, poate chiar a mancat ceva ce nu ii face bine sau poate e bolnăvior, medicul veterinar o sa stie ce are, baftă!