| Sebi0503 a întrebat:

Salut, am un Malinois, mascul de 3 ani foarte energic și jucăuș, câinele nu a fost niciodată legat, a stat in curte la țara ieșind mereu aproape pe strada, iar cum sunt la lucru trebuie sa îl leg sau sa îi fac un țarc pentru a sta cuminte, s-ar putea adapta legat sau trebuie neaparat un țarc?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Un țarc destul de spatios ar fi mai indicat. Se va obisnui cam greu.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Alege un tarc sau ceva spatios.Din punct de vedere legal, sa tii un caine in lant inseamna sa incalgi legea.

| darrio2007 a răspuns (pentru dullcat):

Care este legea?

| darrio2007 a răspuns (pentru dullcat):

Ok. Mersi.

| dullcat a răspuns (pentru darrio2007):

My bad.Se pare ca la momentul actual, nu e ilegal daca indeplinesti anumite conditii: lantul sa aiba minim 2 metri, padocul sa corespunda cu dimensiunea animalului, etc. Insa probabil stim cu totii ca nimeni nu lasa lant de 2+ metri, ci majoritatea lasa 1 metru sau mai putin.https://www.avocatnet.ro/......C4%83.html

| LordCristobal a răspuns:

Mai degraba ii faci un padoc spatios. Daca il legi e chinuitor pentru el.