| anonim_4396 a întrebat:

Am un motan de aproape 3 ani, si de cateva zile mereu cand se urca in pat, incepe sa dea cu labele pe pilota. Ce inseamna asta? Este castrat. Nu are vaccinul facut de 1 an si 2 luni deoarece ultima oara cand si l-a facut, veterinarul mi-a spus ca este nevoie sa il fac doar odata la 2 ani.

3 răspunsuri:
| Andreea213 a răspuns:

Se spune ca "framanta". Asa isi aduce el aminte, cand se simte bine, de momentele cand sugea de la mama lui.

| MBesty a răspuns:

În lumea iubitorilor de pisici, frământatul mai este numit și „a face biscuiți" întrucât pisica își lucrează pernuțele pe o suprafață moale, ca și cum ar frământa aluatul de biscuiți. Acest gest rămâne din copilărie, când pisoiul masa sânii pisicii mamă pentru a curge laptele. Când pisica ta frământă, este cu adevărat fericită.

| pustoica a răspuns:

Pisicile așa își marchiaza teritoriul, știu din propria experiență am și eu o pisica și face mereu asa