| BlueSummer a întrebat:

As vrea sa imi iau un catel si vreau sa stiu ce lesa este recomandata pentru puiuti: cu ham, normala sau retractabila care nu are ham. Va rog mult sa-mi spuneti care este cea mai potrivita. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| G a răspuns:

Cu ham. la primele lor plimbari cateii or sa traga mult in lesa ca nu sunt invatati, si e recomandat hamul, care sa-i traga de piept, nu de gat.

10 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Eu as recomanda zgarda normala pentru un puiut de talie mica si cea normal, apoi strangulata pentru unul de talie mai mare.

De ce?!
Pt ca in ham, un caine nu va invata sa mearga disciplinat NICIODATA!

Si banuiesc ca nu vrei un caine de 30 de kg care la maturitate sa te traga in toate directiile! O sa vezi atunci ce inseamna glezne scantite, bataturi in palma si febra musculara ...plus nervii care o sa ii ai.

Spune. mi ce rasa este mai intai...
Dar renunta la ideea hamului! Nu-i o varianta buna pentru nici un caine. Eventual pentru un chiuaua pe care il ridici de ham in sus, intr-o mana.

Restul cainilor, trebuie sa invete ce inseamna ordinea si disciplina si sa stie sa NU traga in lesa.
Daca de mic nu te ocupi de aspectul asta, la maturitate o sa-ti dai palmi ca l-ai crescut in ham.

| florynnaa a răspuns:

Cred ca hamul. cea retractabila poate fi periculoasa pentru cateii miki.asa cred eu.eu cainelui meu care are 4 luni i-am luat lesa normala.

| florynnaa a răspuns:

Cred ca hamul. cea retractabila poate fi periculoasa pentru cateii miki.asa cred eu.

| Laura a răspuns:

De când este puiut (acum are 3 ani aproape), eu îi pun lui Pufi ham. Mi se pare mai eficient. Zgarda e mai incomoda, poate şi să sugrume.

| aty91 a răspuns:

Pentru catei cea mai indicata ar fi cu ham deoarece cand sunt mici sunt mult mai agitati in lesa, si intr-o lesa normala se pot sugruma.

| andreea_1536 a răspuns:

Daca este de rasa mica, eu as recomanda ham pe toata durata viatii deoarece cateii de rasa mica au o sensibilitate la gat si poate ramane cu un fel de tuse(dar de fapt vine din gat)

| BlueSummer explică:

As vrea sa va dau la toti fundita, insa din pacate trebuie sa aleg un raspuns care sa ma lamureasca. Un sfat: atunci cand dati raspunsuri scrieti-le mai lungi, este mult mai probabil sa primesti fundita pentru. ca sunt mai complete fata de cele scurte.

| ıllıllı KaTyıllıllı a răspuns:

Eu zic sa ii iei ham pentru ca nu il strange de gat

| toteusunt a răspuns:

Cel mai bine ar fi lesa cu ham...

| toteusunt a răspuns:

Fundita te rog? big grin